Brabec se u Moravce bránil útokům: Naše hnutí může postavit vlastního kandidáta na Hrad

21. 5. 2017 14:41

Hosty nedělních Otázek Václava Moravce v ČT24 byli ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) a exministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Brabec se u Moravce bránil útokům: Naše hnutí může postavit vlastního kandidáta na Hrad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor OVM Václav Moravec
reklama

„Už by bylo načase, aby vládní krize skončila. Nyní je to v rukách pana prezidenta,“ podotkl úvodem Brabec. „Na celé situaci rozhodně nevydělali občané,“ dodal. „Problém podle mě začal v tom, že pan premiér nedal hned návrh na odvolání Andreje Babiše, z toho důvodu, aby z něj nedělal mučedníka,“ poznamenal k počátku situace Brabec. Zkritizoval premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) kvůli tomu, že nedošel za Andrejem Babišem a ani se nepokusil s ním dohodnout. 

„Končí ústavní krize, ale vládní krize je problém,“ dodal Heger. Podle něj měl Babiš odejít sám a dříve. Jurečka pak celou situaci vnímá také jako morální krizi. „Kdyby vzal Babiš odpovědnost sám na sebe, tak bychom toto téma nemuseli řešit. A kdyby tady byl prezident, který by se řídil ústavními zvyklostmi, také bychom to nemuseli řešit,“ dodal.

Hovořilo se také o spojenectví Zemana a Babiše, například v souvislosti s tím, že se hovořilo o tom, že hnutí ANO zřejmě nebude nominovat prezidentského kandidáta. „Určitě bych o mocenském hnutí nehovořil,“ vyloučil Brabec. „Je možné, že hnutí ANO svého kandidáta postaví,“ oponoval také Brabec. Debaty o prezidentském kandidátovi se podle jeho slov uskuteční v létě. „Já si myslím, že by hnutí ANO mělo mít svého vlastního kandidáta,“ uvedl. 

Heger se pak opřel především do vlády, která prezidentu Zemanovi mnoho jeho kroků na hranici ústavnosti umožnila. „Prezident Zeman získal tak silnou pozici, že kdokoli by chtěl postavit vlastního kandidáta, musel by být velmi silným kandidátem,“ řekl Heger. Zastal se jej však v jeho otázce zdravotního stavu. „Ani pro mě není otázka Zemanova zdravotního stavu otázkou jeho další kandidatury,“ poznamenal následně Jurečka, že prioritní je pro něj Zemanovo chování. „Miloš Zeman by již neměl kandidovat. S takto závažnými pochybeními. Naše země si zaslouží lepšího prezidenta,“ řekl. 

Řeč pak byla i o budoucím ministrovi financí Ivanu Pilném, jenž by měl být jmenován příští týden. „Očekávám od pana Pilného profesionalitu a slušný a lidský přístup,“ podotkl Jurečka. „Ivana Pilného kritizujeme. Vypadal, že je proti Andreji Babišovi, ale když prohlásil, že Babiš je krystalicky čistý člověk, je to velmi varovné,“ dodal Heger.

A samozřejmě nemohla chybět ani diskuse o podnikateli Davidu Rusňákovi, zeti náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové, jehož policie zadržela a vyslýchala v případu úniku informací z policejních databází a trestních řízení. „Z těch informací, které jsem měl, rozhodně nevyplývalo, že ona by měla ručit za svého zetě. Neviděl jsem tam propojení. Je to dlouholetá státní úřednice. Ale nemám dostatečné informace,“ poznamenal k otázce Brabec.

Jurečka se pak obul i do Finanční správy, která podle něj nepostupovala ve věci korunových dluhopisů dostatečně rázně. „Přijde mi absurdní, že kontrola u Andreje Babiše byla zahájena až po delších diskusích. Hrála se kličkovaná a najednou to jde,“ rozlítil se Jurečka. 

Závěrem se pak také hovořilo o korupci. „Tato vláda je protikorupční. Udělala se tady řada věcí, které se 20 let neudělaly,“ zdůraznil Brabec. Heger však poukázal na poslední skandál ohledně dotací na sport. Brabec se pak opřel i do Mariana Jurečky a kvůli výjimkám v registru smluv. „Chceme podpořit senátní verzi, která řeší základní problém Budvaru, některé dílčí problémy a další záležitosti. A nevykosťuje registr smluv,“ řekl Jurečka s tím, že koaliční shoda zatím není. „Pan ministr si odehraje své... registr smluv má smysl jen tehdy, platí-li pro všechny,“ rýpl si Heger. „Doufám, že koaliční shoda bude,“ uzavřel Brabec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dovolil jsem si sáhnout na posvátnou krávu zvanou Člověk v tísni.“ Petr Žantovský popisuje útoky, kterým teď čelí. I od koho jdou

7:55 „Dovolil jsem si sáhnout na posvátnou krávu zvanou Člověk v tísni.“ Petr Žantovský popisuje útoky, kterým teď čelí. I od koho jdou

TÝDEN V MÉDIÍCH Na naprosto bizarní dramaturgickou dezorientaci České televize upozornil komentář Ja…