Bradáčová: Čapí hnízdo? Souhlasím s Pavlem Zemanem

19.12.2019 10:37

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová se obává, že veřejnost ztratí víru v justici. Uvedla to alespoň v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Hovořila také o kauze Čapí hnízdo i o ministryni spravedlnosti Marii Benešové.

Bradáčová: Čapí hnízdo? Souhlasím s Pavlem Zemanem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lenka Bradáčová

Bradáčová má s ministryní spravedlnosti Benešovou chladný, až vyostřený vztah. Uplynulý rok tak nepovažuje za klidný, i z toho důvodu, že se připravuje novela zákona o státním zastupitelství, v jejímž důsledku by Lenka Bradáčová mohla ve funkci skončit. 

„Tento rok by se dal charakterizovat z našeho pohledu jako rok problematických soudních rozhodnutí. Ztratili jsme zcela oprávnění podávat dovolání k Nejvyššímu soudu ve věcech takzvaně nesprávného hodnocení důkazů. Jeden ze senátů Ústavního soudu rozhodl zcela proti dosavadní judikatuře o přístupu k důkazům z advokátních kanceláří, a my tím ztratili významné důkazy v několika trestních věcech,“ uvedla Bradáčová.

Vzpomněla také kauzu exhejtmana Davida Ratha či právní bitvu o použití důkazů ze sledování podezřelých v případu kolem Ivo Rittiga. „Týká se to sledování v případech kolem pražského dopravního podniku. Spor o odposlechy bude klíčový, představují významnou část důkazů. Pro nás je situace o to složitější, jelikož zmíněná rozhodnutí dokládají, jak složité je předvídat budoucí rozhodnutí soudu, i když postupujete v nejlepší víře a v souladu s dosavadní praxí. Například záznamy v případu kolem dopravního podniku soud nepovolil, tytéž důkazy v jiném případu však Městský soud v Praze použil ve věci Nemocnice Na Homolce,“ poznamenala Bradáčová.

Svěřila se i s tím, že má obavy z ochabnutí důvěry veřejnosti v soudy a vyšetřovatele. „Nedávno jsem označila soudní bitvy o formální náležitosti důkazů za spory, ve kterých hrajeme o důvěru veřejnosti v justici a soudní rozhodování,“ poznamenala. 

Své pak Bradáčová řekla také k případu Čapího hnízda. „Naše stanovisko bylo souladné s konečným rozhodnutím nejvyššího státního zástupce. Věc se vrátila opět do fáze vyšetřování, takže se nemohu k věci vyjadřovat do detailu. Jakkoli je kauza evropských dotací pro farmu Čapí hnízdo celospolečensky a politicky významná, dá se říci výjimečná, a na státní zastupitelství se pochopitelně upírají zraky veřejnosti, toto hledisko nesmí nijak ovlivnit úvahy těch, kteří o ní rozhodují,“ zmínila vrchní státní zástupkyně.

Závěrem se pak vyjádřila i k otázce, zda Česku chybí elity. „Začněme každý u sebe. Jsme si vůbec schopni definovat hodnoty, které zastáváme, nebo s nimiž alespoň sympatizujeme? A co jsme schopni a ochotni pro jejich ochranu a prosazování udělat? Neupínejme se k idealistické představě kohosi, kdo za nás tyto otázky odpoví, a ještě víc, kdo vše zařídí. Pravdou zároveň je, že dnešní postfaktická doba, doba nedůvodného zpochybňování čehokoli a kohokoli, není pro budování důvěry v potřebné elity příznivá,“ uzavřela.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vefTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Přes držk* a vypráskat je z Ukrajiny!“ Televizní debata se zvrtla. Jurečka nevydržel poslouchat Fialu

23:04 „Přes držk* a vypráskat je z Ukrajiny!“ Televizní debata se zvrtla. Jurečka nevydržel poslouchat Fialu

Česko v krizi. Občané čelí nejrazantnější vlně zdražování. V Superdebatě CNN Prima News o inflaci s …