Bradáčová nechce platit pokutu a brání se

09.04.2013 14:34

Podle Úřadu pro ochranu osobních údajů vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová porušila zákon, když zveřejnila v únoru platy svých podřízených, a to zejména tím, že uvedla jejich jména. Českému rozhlasu však Bradáčová řekla, že si za svým rozhodnutím stojí. Platy zaměstnanců prý zveřejnila v souladu se zákonem.

Bradáčová nechce platit pokutu a brání se
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lenka Bradáčová

„V žádném případě nesouhlasím ani s výrokem a nesouhlasím především s odůvodněním rozhodnutí úřadu. Mám možnost do 15 dnů podat proti tomuto rozhodnutí rozklad a toto učiním,“ prohlásila šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze a pro Český rozhlas doplnila: „Pokud mi nebude v rozkladu vyhověno, obrátím se na správní soudnictví, které přezkoumává v odůvodněných případech, to znamená na základě návrhu účastníka řízení, rozhodování správních orgánů. Takže se obrátím případně s přezkumem na soud.“

Jednala jsem podle zákona

Lenka Bradáčová trvá na tom, že platy zaměstnanců zveřejnila v souladu se zákonem o svobodném přístupu k informacím poté, co se na úřad s takovou žádostí obrátil jeden občan.

Pokud jde o kritizované zveřejnění jmen zaměstnanců, nikoliv jenom státních zástupců, se šéfka úřadu podle Českého rozhlasu odvolává na rozhodovací praxi Nejvyššího správního soudu a jeho rozsudky, z nichž při svém rozhodnutí vycházela. A rozhlas.cz cituje:„Nejvyšší správní soud ve svém rozhodnutí jasně zkonstatoval, že informace, pokud se dotýká platových podmínek, se vztahuje nejen ke jménu a příjmení, ale také k bydlišti a datu narození.“

Bradáčová dodává „Jelikož toto tazatel nevyžadoval, tak jsme tyto dva údaje nezveřejnili. Já si stojím za tím, že i jména a příjmení jsou údajem, který má být zveřejněn,“ řekla.

Němec čeká na pravomocné rozhodnutí

Předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec nechce prý pokutu komentovat, dokud nebude rozhodnutí pravomocné. Už dřív se ale nechal slyšet, že státní instituce by měly zveřejňovat jen platy lidí na vedoucích místech.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

Ing. Jan Bauer byl položen dotaz

Děláte dost?

Nejdříve vás odcituji: „Vláda schválila celou řadu cílených opatření v hodnotě dosahující sté miliardy. Ať už se jedná o jednorázovou podporu rodin, navýšení důchodů v lednu a červnu nebo snížení spotřební daně“. Není ale navýšení důchodů dáno ze zákona? A druhá věc, myslíte, že dočasné snížené spot...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Furt nemá čas. No tak se nemůžete divit, že si to musíme vynutit.“ Varování pro Fialu, možná poslední

21:45 „Furt nemá čas. No tak se nemůžete divit, že si to musíme vynutit.“ Varování pro Fialu, možná poslední

Vláda a odbory se dnes na zvyšování platů ve veřejné sféře nedohodly kvůli inflaci. Ve vyjednávání c…