Bradáčová vysvětlovala, proč se u nás zhoršilo vnímání korupce. Soudy se s úplatkáři prý příliš pářou

29.01.2017 13:02

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová se domnívá, že přeplněným věznicím by ulevily častější peněžité tresty. Uvedla to v rozhovoru pro deník Právo, kde se mimo jiné také svěřila se svými obavami ze stále hrozícího odlivu policistů po reorganizaci policie.

Bradáčová vysvětlovala, proč se u nás zhoršilo vnímání korupce. Soudy se s úplatkáři prý příliš pářou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lenka Bradáčová
reklama

Bradáčová i po více než půlroce, kdy došlo ke sloučení protikorupčního a protimafiánského útvaru, uvedla, že reorganizaci policie hodnotí jako ukvapenou, neprojednanou a nešťastně provedenou. „To, zda ten útvar je vůbec schopen existence a zda bude mít lepší výsledky, než měly oba předchozí osamocené útvary, což je pro mě měřitelná hodnota a legitimní důvod reorganizace, se teprve ukáže,“ uvedla Bradáčová s tím, že žádnou skončenou věc, kterou by zahájila už sloučená Národní centrála proti organizovanému zločinu, nemá. 

„Chci věřit, že nebudou dál odcházet policisté, protože je to ztráta pro justici a výrazně to ovlivňuje odhalování případů,“ řekla. „Snad policisté nebudou čekat pouze na to, že se jim díky navýšení platu, ke kterému došlo, zvedne výsluhový příspěvek, a neopustí policii v tomto roce. Takový dopad by to totiž mít mohlo. Chci věřit, že to tak nebude, ale tu obavu mám,“ dodala.

Své řekla také ke vnímání korupce, kdy si Česká republika pohoršila v aktuálním mezinárodním žebříčku vnímání korupce. „Myslím si, že se do toho promítlo to, že se soudům nedaří rychle pravomocně rozhodovat. Že se veřejnosti zdá, že čekání na rozsudek je příliš dlouhé,“ myslí si Bradáčová.

Původní text ZDE.

A nemohla ani chybět slova ke kauze exhejtmana Davida Ratha, kdy byl zrušen původní odsuzující verdikt a odposlechy byly označeny jako nezákonné. „To rozhodnutí považuji za excesivní i z toho důvodu, že nekonvenuje s praxí soustavy českých obecných soudů, ale i Ústavního soudu či Evropského soudu pro lidská práva. Vybočil v podstatě z ústavní zásady předvídatelnosti soudních rozhodnutí a je to i těžko odborně akceptovatelné,“ sdělila. 

Závěrem se Bradáčová vyjádřila i ke stavu českého vězeňství. „Máme čtyři roky od amnestie a věznice jsou znovu plné, na hranici své kapacity. A bohužel není neobvyklá praxe, kdy se ukládá obžalovanému podmíněný trest i přesto, že se nachází už ve lhůtě předchozího podmíněného odsouzení. Do trestního zákoníku se nám dostala celá řada alternativ a možností, ale v praxi se to neprojevuje,“ hovořila v této souvislosti o peněžitých trestech Bradáčová. 

„Přehodnotit to i v souvislosti s trestáním ve správních řízeních, kde je najednou ta sankce větší než ta, která vás postihne v trestním řízení. A takto nastaveno trestání být nemá. To je přece projev nespravedlnosti, když spácháte méně závažný skutek (přestupek) a jste mnohdy postižen přísnější sankcí, než když spácháte závažnější (trestný čin) a jste postižen trestní sankcí,“ uzavřela.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

20:01 To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

Moderátorka Jana Bobošíková tentokrát v pořadu JB Talk internetové XTV přivítala politologa Jana Kub…