Brambory zdraží o 30 procent, hrozí zemědělci

29.10.2012 10:28

Zemědělci hlásí nízkou sklizeň brambor, která podle nich povede k jejich zdražení až o třicet procent, tedy dvě až tři koruny za kilogram. Informuje o tom server Týden.cz s dovětkem, že pěstitelé se avizovaným zdražením chtějí zahojit i na roce loňském, kdy byla kvůli nadbytku brambor na trhu jejich cena nízká. Zdražení ale nakonec nemusí být tak razantní, zvláště kvůli konkurenci.

Brambory zdraží o 30 procent, hrozí zemědělci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pole, ilustrační foto

"Naše ceny letos vzrostou minimálně o třicet procent," upozorňuje Jan Hochman, předseda družstva Bramko Semice, jež je největším pěstitelem brambor v zemi. "Kilogram budeme velkoodběratelům prodávat i za více než čtyři koruny," dodává ekonomický ředitel družstva Aleš Schneiberg.

Nebude tak zle

A proč ke zdražení dojde? Brambor na trhu bude méně, protože byly osety menší zemědělské plochy. Snad jde o reakci na rok předchozí, kdy byl brambor nadbytek a prodávaly se za nízké ceny, konkrétně okolo 2,50 za kilogram.

Proti takto ohlášenému razantnímu zdražení se staví agrární analytik Petr Havel, který spotřebitele částečně uklidňuje. Brambor bude na trhu méně, ale jejich konečnou cenu ovlivní požadavky ze strany obchodních řetězců, které musí hledět na konkurenci. "Třetinový růst cen považuji za příliš ostrý odhad. Producenti budou moci zdražit jen o tolik, kolik jim dovolí konkurence a tlak obchodních řetězců," podotýká odborník.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pod duhovou vlajkou a větrníky. Putování předvolebním Německem

9:04 Pod duhovou vlajkou a větrníky. Putování předvolebním Německem

REPORTÁŽ Oslovují se familiárně Markus a Armin, ale německá liberální média vděčně čekají na jakýkol…