Brexit: Průšvih, průšvih, průšvih. Takto „cvakají zadnice“ jednotlivým zemím EU

22.06.2016 11:00

Internetový server Politico hodnotí, jaké dopady by měl odchod Velké Británie z EU na jednotlivé členské státy. Například Belgie, Irsko a Řecko by tratily v prvé řadě ekonomicky. Zatímco ve Francii či Nizozemsku by zase brexit způsobil další nárůst euroskepticismu.

Brexit: Průšvih, průšvih, průšvih. Takto „cvakají zadnice“ jednotlivým zemím EU
Foto: Archiv
Popisek: Mapa Evropy
reklama

Anketa

Na čí stranu se přikláníte v současném policejním sporu?

hlasovalo: 12710 lidí

Jak Politico uvádí, největší hospodářský dopad by v případě brexitu pocítilo Irsko, Belgie a Řecko. Irsko jako jediný členský stát EU přímo sousedí s Velkou Británií a patrně by negativní dopady brexitu pocítilo nejvíce. „V rámci britsko-irských obchodních vztahů je týdně vygenerováno 1,2 miliard eur a v současné době je díky tomu zajištěno až 400 000 pracovních míst. Na rozdíl od Evropské komise a členských států se Irsko otevřeně připravuje na možnost, že dají v zítřejším referendu britští voliči EU sbohem,“ píše Politico.

Také geograficky vzdálené Řecko by ovšem podle mnoha expertů odchodem Velké Británie z Evropské unie tratilo. „Mnozí diplomaté varují, že po brexitu by zbytek eurozóny nemusel být vůči dluhům Řecka natolik benevolentní. Ekonomický dopad by Řekové vedle Irů také značně pocítili,“ soudí Politico a píše dále o Belgii. „Podle lednové studie ING Bank je právě Belgie v případě brexitu jednou z nejzranitelnějších zemí v EU. Velká Británie je pro Belgii jedním z největších obchodní partnerů. Cokoli, co oslabuje EU, oslabuje Belgii především.“

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Brexit by ovšem podle Politico, které cituje českého státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzu, v ekonomické oblasti postihl také Českou republiku. „V případě odchodu Velké Británie z EU bude naší prioritou omezit negativní dopady na ekonomiku,“ cituje Politico Prouzu a poukazuje na údajnou rovněž vysokou míru euroskepticismu živenou „manipulací v souvislosti s migrační krizí“. Ve většině členských států by ovšem z pohledu Politico vyvolal brexit především nárůst euroskepticismu. Patří sem Francie, Itálie, Rakousko, Nizozemsko, Dánsko a Finsko.

Nejvíce si Politico všímá Francie a Národní fronty, která patří k nejsilnějším euroskeptickým stranám v Evropě. Aktuální průzkumy navíc naznačují, že by se Marine Le Penová mohla v příštím roce dostat do druhého kola prezidentských voleb. „Antipatie vůči Bruselu je obecně vysoká i mezi voliči. Jeden z posledních průzkumů společnosti Pew Research Center ukázal, že Francouzi jsou v mnoha ohledech euroskeptičtější než Britové,“ píše Politico s tím, že země rovněž značně investuje ve Velké Británii, kde žije více než 160 000 Francouzů. Ti by mohli po brexitu přijít o některá práva občanů EU.

Tento problém se týká ve větší míře také Polska, Slovenska, Litvy a Rumunska. Mnoho občanů z těchto zemí žije a pracuje ve Velké Británii. „Poláků nyní ve Velké Británii pracuje více než jeden milion. Někteří se obávají, že by se po brexitu museli vrátit zpátky domů. Polská vláda je však v mnoha směrech euroskeptická a brexit by byl v souladu s jejím požadavkem na ‚méně Evropy‘ a předání více pravomocí zpět do rukou národních států. Zároveň se však Poláci obávají ekonomických dopadů, které by pro ně brexit znamenal.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chtějí z nás mít stádo spotřebitelských ovcí. Žrát, chodit do práce a utrácet, soptil na akci SPD Okamura

10:58 Chtějí z nás mít stádo spotřebitelských ovcí. Žrát, chodit do práce a utrácet, soptil na akci SPD Okamura

REPORTÁŽ „Už to skřípe. Odchod Británie je začátkem konce. Evropská unie je nereformovatelná. Je pot…