Brexit podle velvyslance zatím nezasáhl vztahy ČR s Británií

29.08.2017 10:33

Rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii se zatím neprojevuje v bilaterálních vztazích mezi Prahou a Londýnem, i když česká ambasáda zaznamenala po loňském referendu případy nevraživosti Britů vůči českým občanům. V zájmu Česka je, aby politické i ekonomické vztahy s Británií zůstaly na vysoké úrovni i po odchodu Británie z EU. Zároveň Praha hledá nové směřování česko-britské spolupráce, řekl v rozhovoru s ČTK velvyslanec v Británii Libor Sečka.

Brexit podle velvyslance zatím nezasáhl vztahy ČR s Británií
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž
reklama

„Nemyslím si, že by v téhle chvíli byly nějaké jasné, viditelné signály, že by dopad (brexitu na vztahy Česka s Británií) byl,“ řekl Sečka. S vyhodnocením ekonomických dopadů je podle něj třeba počkat na bilanci zahraničního obchodu za letošní rok. „Z těch pocitů - asi studenti víc zvažují, jestli mají jít do Británie, než tomu bylo dřív,“ podotkl velvyslanec.

Projevy nevraživosti Britů vůči Čechům velvyslanectví zaznamenalo, nejsilnější byly v období těsně po referendu o brexitu. „Teď si myslím, že se ta situace v zásadě uklidňuje,“ řekl Sečka. Zdůraznil však, že v každém případě, kdy čeští diplomaté zaznamenali problémy českých občanů, obraceli se na britské úřady i politiky.

„Využívali jsme našich možností, a to jsou politická setkání s představiteli vlády, pro tlumočení jakéhosi obecnějšího poselství, že atmosféra není dobrá a že je i na nich, jako na politicích, jakou atmosféru budou vytvářet. Což oni akceptovali a brali to jako velmi vážnou věc, kterou se budou zabývat,“ uvedl Sečka.

Velvyslanec také uvedl, že je v zájmu Česka udržet si i po odchodu Británie z EU dobré vztahy mezi Prahou a Londýnem. „My nemáme zájem na nějaké velké komplikaci vztahů formou nějakých celních opatření, protože by to mohlo dopadnout na náš export, a to není žádoucí,“ řekl. Připomněl, že český vývoz do Británie v roce 2016 činil 206 miliard korun a Británie se dlouhodobě řadí na čtvrté nebo páté místo mezi nejvýznamnější země, kam Česko vyváží zboží.

Jednání mezi EU a Británií o uspořádání obchodních i politických vztahů po brexitu zatím příliš nepokročila, což Sečka přičítá tomu, že Londýn nebyl na tento výsledek referenda připraven. Nepředpokládá ale, že by někdo usiloval o takzvaný tvrdý brexit, kdy by se vztahy zcela přerušily. „Já si nemyslím, že by někdo chtěl situaci vyhrocovat. Samozřejmě se bude hrát, bude se manévrovat, ale je v zájmu obou stran nějaký kompromis najít,“ řekl. Situaci by podle něj mohlo usnadnit i to, že Británie začíná dávat najevo připravenost přijmout přechodná období v některých oblastech, která by dala více času pro vyjednávání o sporných bodech.

Český velvyslanec také vnímá snahu Britů jednat o brexitu i s jednotlivými státy EU samostatně. „Samozřejmě otázka je, jestli je možné se na něčem dohodnout. Já nemám pocit, že to, co Britové dělají, by mohlo jednotu Evropské unie roztříštit,“ řekl.

Česko-britské vztahy by brexit podle Sečky narušit neměl. Česká diplomacie ale, i tak hledá způsob, jak je nově naplnit, protože ani silné historické symboly, jako společný boj proti nacismu, pro budoucnost nestačí. Pro nové formy spolupráce chce česká ambasáda využít i sté výročí vzniku Československa, které připadá na příští rok.

„Připravili jsme program, který nazýváme Czech Republic 100, který se bude snažit na platformě toho výročí symbolicky ukázat sto nejlepších věcí České republiky. Ukázat Britům, že jsme dobrými partnery a že si můžeme být užiteční,“ řekl Sečka. Vyzdvihl přitom možnosti českých firem v nanotechnologiích, ve zdravotnické péči nebo tradiční automobilový průmysl. „To všechno bychom chtěli dát do nějakého základu nových moderních vztahů s Británií,“ řekl velvyslanec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

20:05 Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

Není snad v České republice profese, která by nebyla covidem-19 nějakým způsobem ovlivněna. Zasažení…