Britové mají plné zuby hlavně Poláků. Spisovatelka vylíčila, jak to na ostrovech vypadá po Brexitu

12.10.2016 19:34

Britové mají plné zuby Poláků, protože v ostrovním království vzniká komunita žijící svým vlastním životem. Poláci mají ve Spojeném království vlastní lékaře či vlastní právníky, a to se Britům ani trochu nelíbí. Zvlášť když si uvědomí, že lidé z východu přišli do Británie jen za vyššími výdělky. Těmito slovy popsala situaci Brexitu spisovatelka Iva Pekárková, která v Británii žije dlouhá léta. Zarazilo ji, že o ošklivých cizincích mluvili v Británii i Češi a Slováci.

Britové mají plné zuby hlavně Poláků. Spisovatelka vylíčila, jak to na ostrovech vypadá po Brexitu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Velké Británie
reklama

„Byla to kocovina, ale prášky pomalu začínají zabírat,“ poznamenala na úvod tématu Brexit. A jaké prášky to jsou, ptala se obratem moderátorka. „Nechci tady propagovat drogy,“ rozesmála se spisovatelka. Podle ní se až po hlasování ukázalo, že většina Britů chtěla v EU zůstat. „Ono se totiž ukazuje, že část Britů hlasovala pro Brexit jen proto, aby to bylo těsnější a výsledek nebyl tak jasný. Jenže se ukázalo, že si to špatně spočítali,“ je přesvědčena dáma, která v Británii žije v podstatě v pozici ekonomického migranta. Postupem času se ale uklidnila a věří, že kaše se nebude jíst tak horká, jak se uvařila.

Češi a Slováci žijící v Británii nepochopili, o co šlo

Ve vysílání prozradila, že by komunita Čechů a Slováků žijící v Británii často hlasovala pro Brexit, kdyby mohla. „Oni říkali, jak by to bylo úžasné. Kdyby mohli volit, což nemohli, tak by volili odchod, protože v Británii žije strašná spousta cizinců. To ukazuje, že nepochopili, o co tam šlo, protože oni ‚cizinci‘, to jsme my,“ konstatovala dáma.

Britský odpor proti lidem z východu je dán do značné míry tím, že na ostrově žije spousta Poláků, která si utváří komunitu žijící svým vlastním životem. Mají tam prý polské kliniky, polské právníky a tak podobně. A Britům se to nelíbí, protože mají pocit, že lidé z východu neprchají do jejich země kvůli útlaku, ale za vyššími mzdami a blahobytem. V kostce lze říci, že Britové na nás hledí stejnou optikou, jakou my hledíme na migranty z Turecka či z afrického kontinentu.

Lidé žijící myšlenkově v pravěku mají přístup k internetu

Spisovatelka Pekárková opustila Česko ve 22 letech v roce 1985. Pár let žila v New Yorku, teď žije ve Velké Británii a z pozice ženy znalé světa s obavami hledí na náš příklon k Rusku. „Proruské nálady tady hrozně postoupily vpřed. Co se týče ruské rozpínavosti, tak jsme na ráně hned po Slovensku,“ varovala.

Pár slov pronesla i na konto uprchlické krize. Podle ní je to sice problém, ale v Česku je zveličován. „Já si myslím, že je to tím, že spousta lidí má přístup k internetu. Lidé, kteří jsou myšlenkově zakotvení v pleistocénu, mají možnost zapnout počítač,“ poznamenala ironicky s odkazem na pravěké období čtvrtohor, jež datujeme asi dva a půl milionu let nazpátek. Když se podíváme, co se píše o uprchlické krizi na internetu, tak to vůbec neodpovídá tomu, co kolem sebe skutečně vidíme. „Ten strach nám škodí víc než potenciální teroristická hrozba,“ domnívá se spisovatelka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…