Britské noviny dnes píší o StB. Kvůli politikovi, který může být jejich premiérem

16.02.2018 18:02

Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn čelí problému, který může mít fatální důsledky pro jeho další politickou kariéru. Deník The Sun má k dispozici dokumenty, podle kterých se Corbyn v osmdesátých letech setkal s agenty StB.

Britské noviny dnes píší o StB. Kvůli politikovi, který může být jejich premiérem
Foto: archív autora
Popisek: Jeremy Corbyn
reklama

Corbyn už v osmdesátých letech působil jako britský poslanec a nijak se netajil svými extrémně levicovými názory. Choval sympatie ke komunistickým režimům ve východoevropských státech, a naopak brojil proti kapitalismu a tehdejšímu Západu. Právě proto se stal ideálním terčem pro zpravodajce z Československa. Podle britským deníkem zjištěných informací a publikovaných dokumentů se měl Corbyn sejít s agentem StB Janem Dymicem nejméně třikrát.

K setkání došlo v roce 1986 a československý zpravodajec mimo jiné ve zprávě zapsal, že „Corbyn se staví negativně vůči politice Spojených států i konzervativní vlády Velkou Británie“, v jejímž čele tehdy stála Margaret Thatcherová. Agent StB dále ve stejné zprávě konstatoval, že se Corbyn „staví pozitivně k východoevropským státům a plně podporuje mírovou iniciativu Sovětského svazu“. Nynější šéf labouristů také Dymicovi prozradil, že velmi dobře ví o „osobách, které jsou v kontaktu s protikomunistickými agenturami“.

Corbyn byl dále veden jako agent StB s označením COB a agent StB Dymic v jedné ze zpráv poznamenal, že současný šéf labouristů projevil zájem o další setkání. Dvě ze tří schůzek proběhly na půdě britské Dolní sněmovny, místo třetí schůzky či dalších není známo. V britském parlamentu se konala i úvodní schůzka, které se vedle Corbyna zúčastnili levicové extremisté Tony Gilbert a Sandra Hodgsonová z krajně levicového osvobozeneckého hnutí.

Právě tito dva aktivisté měli velký podíl na tom, že Corbyn navázal kontakty s StB. Zveřejněné dokumenty působí jako jasný důkaz spolupráce, ale samotný šéf labouristů jakoukoli vědomou spolupráci s StB odmítá. „Tvrzení, že byl Jeremy Corbyn agentem cizí zpravodajské služby je směšné a naprosto lživé. Stejně jako ostatní poslanci britského parlamentu se pravidelně setkával s diplomaty z různých zemí,“ uvedl mluvčí Corbyna.

Expert na období studené války a špionážní služby profesor Anthon Glees však má k vysvětlení Corbynova mluvčího výhrady. „Minimálně to ukazuje neuvěřitelnou naivitu Corbyna, který přitom chtěl stát v čele britské vlády. V době, kdy komunistický režim věznil celou řadu československých disidentů, Corbyn bez váhání spolupracoval s StB,“ podivuje se expert na adresu Corbyna, jehož vystupování agent StB popisoval jako „klidné a zdvořilé“.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Covid-výbuch EU? Slíbili to na léto, makají, ale přišly zlé zprávy

10:05 Covid-výbuch EU? Slíbili to na léto, makají, ale přišly zlé zprávy

Jedním z nejvíce koronavirem zasažených odvětví je nepochybně turismus a cestování. Život mu má vrát…