Britům osekali zákonem internet, aby je „ochránili“. A má to následky

26.07.2025 17:30 | Zprávy

Online Safety Act 2023, přijatý britským parlamentem a plně účinný od 25. července 2025, představuje jeden z nejambicióznějších pokusů regulovat digitální prostředí ve Spojeném království. Což má své následky. Službě proton VPN, která zákon umožňuje obcházet, masivně narostl počet zákazníků z Velké Británie.

Britům osekali zákonem internet, aby je „ochránili“. A má to následky
Foto: Repro Youtube
Popisek: Britský premiér Keir Starmer
Online Safety Act. Zákon, jehož cílem je podle britské vlády učinit Spojené království „nejbezpečnějším místem pro používání internetu“, ukládá poskytovatelům online služeb povinnost aktivně odstraňovat nelegální obsah, jako je podněcování k násilí, terorismus nebo dětská pornografie, a minimalizovat škodlivý obsah, zejména pro nezletilé. 
 
Zákon se vztahuje na široké spektrum služeb s vazbami na Spojené království, od globálních gigantů jako Meta, Google či X až po menší fóra a weby s obsahem pro dospělé. Sociální sítě, vyhledávače a další platformy musí zavést mechanismy k identifikaci a odstraňování nelegálního obsahu a obsahu škodlivého pro děti. Platformy, včetně těch s obsahem pro dospělé, musí implementovat technologie, jako je biometrické ověřování nebo ověření identity, aby zabránily přístupu dětí. Úřad pro komunikace (Ofcom) má pravomoc ukládat pokuty až 18 milionů liber nebo 10 % ročního globálního obratu a v krajních případech blokovat přístup k webům. na což už weby reagují. A blokují přístup IP adres ze Spojeného království samy.
 
Ačkoli zákon má chránit uživatele, vyvolává značné obavy mezi odborníky na digitální práva, technologickými firmami a aktivisty za svobodu projevu. 
 
Organizace jako Electronic Frontier Foundation (EFF) varují, že povinné skenování zpráv narušuje soukromí a může vést k masovému sledování. Společnosti jako Signal a WhatsApp pohrozily odchodem z britského trhu, pokud budou nuceny odkrýt šifrování. „Požadavek na skenování šifrovaných zpráv je technologicky neproveditelný bez narušení základní bezpečnosti,“ uvedla Meredith Whittaker, prezidentka Signal Foundation.
 
Původní návrh zahrnoval povinnost odstraňovat „legální, ale škodlivý“ obsah, což kritici, včetně organizace Index on Censorship, označili za „bianko šek pro cenzuru“. I po úpravách zůstává definice „škodlivého obsahu“ nejasná, což může vést k nadměrnému omezování legitimního projevu. Například Big Brother Watch varuje, že platformy mohou preventivně cenzurovat obsah, aby se vyhnuly pokutám, což by omezilo diskusi o kontroverzních tématech, jako je imigrace nebo politické reformy.
 
Požadavek na věkové ověřování vyvolává obavy z hromadění citlivých dat, jako jsou biometrické údaje nebo doklady totožnosti. Podle Open Rights Group to vytváří „datové medové plástve“, které jsou lákavým cílem pro hackery.
 
Menší weby a fóra, jako je BitChute, čelí vysokým nákladům na implementaci požadavků, což už některé donutilo omezit služby ve Spojeném království. Open Rights Group také varuje, že zákon posílí dominanci velkých technologických firem, které si mohou dovolit splnit regulatorní požadavky, zatímco menší inovativní platformy budou vytlačeny. „Nebude desetileté dítě ve Spojeném království, které to neobejde během několika sekund,“ uvedl. Právě tato skutečnost vedla k 1400% nárůstu registrací u Proton VPN krátce po vstupu zákona v platnost, jak uvedla sama společnost na X. A dodala, že takový zájem se normálně spojuje s nepokoji v zemi.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Michal Poláček

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

A co přesně jste proto, co tvrdíte, udělali, když jste byli ve vládě?

,,Hnutí ANO dlouhodobě prosazuje energetickou soběstačnost, stabilní sítě a realistický přechod k udržitelnosti." PS: Myslíte, že za blackout může tato vláda? A kdybyste byli ve vládě, vypláceli byste za něj odškodnění?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Diskuse obsahuje 18 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tak to , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNechtík , 26.07.2025 18:10:26
jim zajisté vyřeší problém s migranty!!!

|  8 |  0

Další články z rubriky

Policejní stát. Na Brity poštvali detektivy za kritiku migrace

8:15 Policejní stát. Na Brity poštvali detektivy za kritiku migrace

Velká Británie je policejní stát. Stalo se to, před čím varoval Orwell. Novinář Michael Shellenberge…