Brněnského rektora Beka letos na Hrad nepozvali a stejně by nešel: Vzdal bych čest těm, kteří žádnou nemají. Masaryk by mě pochopil

27.10.2017 14:40

Zdá se, že napětí mezi rektorem Masarykovy univerzity v Brně Mikulášem Bekem a prezidentem Milošem Zemanem ani po letech neopadá. Bek nebyl opakovaně pozván na oslavy státního svátku 28. října, a aby si ušetřil letošní kolečko dotazů ze strany, sám napsal k letošním oslavám pár řádek. Jak je to tedy mezi ním a prezidentem Zemanem?

Brněnského rektora Beka letos na Hrad nepozvali a stejně by nešel: Vzdal bych čest těm, kteří žádnou nemají. Masaryk by mě pochopil
Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons
Popisek: Mikuláš Bek

V prvé řadě Bek na sociální síti Facebook prozradil, že znovu nebyl pozván na slavnostní předávání státních vyznamenání do Vladislavského sálu. Co si o tom myslí? „Považuji to za potvrzení toho, že jsou mé veřejné postoje principiálně správné,“ napsal stručně a jasně.

Obratem také doplnil, že by pozvání ani nepřijal, kdyby ho přece jen dostal, neboť se mu nelíbí, jak se Miloš Zeman nedávno vyjadřoval na půdě Rady Evropy o ukrajinském Krymu. Zeman tamnímu parlamentnímu shromáždění sdělil, že Krym je ruský a kvůli tomuto poloostrovu je nebezpečné riskovat s Ruskou federací válku.

„Přítomnost rektora by navíc znamenala, že Masarykova univerzita vzdává čest i těm z oceněných, kteří čest postrádají. Prezident Masaryk by rozuměl tomu, že jeho univerzita nemůže na některé kompromisy přistoupit,“ podotkl také Bek.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

To prý ale nic nemění na tom, že mezi svými přáteli má i příznivce Miloše Zemana. Jde např. o právníky, kteří se domnívají, že hlava státu si zaslouží respekt takřka už z titulu své funkce. Přece jen je to nejvyšší představitel státu a k tomu je třeba přistupovat s respektem. Bek ale připomíná, že existuje i odlišný pohled na věc. Panovníka, potažmo prezidenta, lze podle tohoto odlišného názoru respektovat jen tehdy, když má pravdu.

Pro zajímavost Bek také prozradil, že si ke státnímu svátku pořídil píšťalu pro Svatovítské varhany. Nové varhany určené pro asi nejznámější český svatostánek budou stát celkově asi 80 milionů. Jejich instalací bude katedrála symbolicky úplně dokončena. Občané mohou na varhany přispět. Mohou si dokonce jednu píšťalu koupit, čímž se zapíší do slavné historie této katedrály. Rektor Bek si jednu píšťalu koupil.

„Vybral jsem si tón fis v rejstříku cor de nuit. Tím jsem nechtěl propašovat do katedrály žádného čerta (diabolus in musica), ale takové teskné lydické fis, ke kterému patří i ‚moravská‘ modulace,“ napsal Bek.

Rektor Mikuláš Bek doslova napsal:

S blížícím se státním svátkem dostávám od novinářů vlastně totožné otázky. Tak to zjednoduším a odpovím na archetypální dotazy zde:

1) Pozval?

 Ne.

2) Co na to říkáte?

Považuji to za potvrzení toho, že jsou mé veřejné postoje principiálně správné.

3) A kdyby ano?

Vzhledem k prezidentovým postojům, např. nedávným výrokům o Ukrajině, bych pozvání nepřijal. Přítomnost rektora by navíc znamenala, že Masarykova univerzita vzdává čest i těm z oceněných, kteří čest postrádají. Prezident Masaryk by rozuměl tomu, že jeho univerzita nemůže na některé kompromisy přistoupit. A za víc řečí to nestojí.

Mám stále mezi přáteli i příznivce současného prezidenta a jsem tomu rád. Jsou to skoro samí právníci. Snad se v tom rozdílném názoru dodnes projevuje starý Streit der Fakultäten (Spor fakult). Možná už od počátku 15. století si většina právníků myslí, že legitimní panovník si zaslouží respekt vždy. Většina artistické (později filosofické) fakulty je toho názoru, že jen tehdy, když má pravdu.

Tak jsem si ke státnímu svátku pořídil píšťalu pro Svatovítské varhany. Vybral jsem si tón fis v rejstříku cor de nuit. Tím jsem nechtěl propašovat do katedrály žádného čerta (diabolus in musica), ale takové teskné lydické fis, ke kterému patří i "moravská" modulace, třeba z téhle sedlácké. To, co zprvu vypadá jako jásání, v sobě už nese bolest nadcházejícího obratu z dur do moll. Text schválně vynechám, ale pokud Vás bude trápit zvědavost, zkuste najít mezi přáteli znalce či milovníka horňáckého folklóru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chválil mě Halík, volal Hřebejk! Pavel Novotný a dohra mejdanu s Ferim a schůzky s Kalouskem. A nové info o pomníku vlasovcům

11:56 Chválil mě Halík, volal Hřebejk! Pavel Novotný a dohra mejdanu s Ferim a schůzky s Kalouskem. A nové info o pomníku vlasovcům

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) měl opět napilno a během 48 hodin svou návštěvou poctil hned…