Brněnský radní Hollan: EU vděčíme za takřka ideální svět bez válek. Pár tisícovek či desítek tisíc uprchlíků pro nás nepředstavuje problém

15. 9. 2015 18:20

Brněnský radní za Žít Brno Matěj Hollan se na svém facebookovém profilu přiznal, že se poprvé od vypuknutí uprchlické krize vážně bojí. Toho, jak nekolegiálně přistupují Česko a další postkomunistické státy k přijímání běženců. Podle jeho názoru by se nám mohlo stát, že skončíme jako srandovní Putinova hračka.

Brněnský radní Hollan: EU vděčíme za takřka ideální svět bez válek. Pár tisícovek či desítek tisíc uprchlíků pro nás nepředstavuje problém
Foto: David Daniel
Popisek: Bývalý náměstek brněnského primátora Matěj Hollan
reklama

„Bojím se o osud Evropy i České republiky. Příval muslimů, kteří utíkají před Islámským státem, válkou, klimatickými změnami či vším dohromady, může náš stát úplně rozvrátit,“ zveřejnil Hollan na svém facebookovém profilu.

Přijetím pár tisícovek či desítek tisíc lidí odjinud nepředstavuje pro nás podle jeho názoru větší problém. Maximálně se prý mírně změní naše společnost. Rozvrátit Česko by však podle Hollana mohl jeho přístup k přijímání uprchlíků.

Brněnský zastupitel podotýká, že jsme součástí jednoho vyspělého kontinentu, jedné Evropské unie, které vděčíme za takřka ideální svět bez válek, totalitních režimů a jiných humanitárních katastrof. Rozbíjet toto křehké souručenství ostentativním odporem podělit se se západními státy o nějakou část imigrantů je tudíž podle něj pilátské a neprozřetelné.

„Bojím se, že se v tuto chvíli hraje více než kdykoliv předtím o naši budoucnost, kterou budeme trávit buď nadále jako součást západního vyspělého světa, nebo v lepším případě jako izolovaný ostrůvek zapšklosti a uzavřenosti, v horším jako srandovní Putinova hračka,“ míní Hollan s tím, že je jen na nás, jakou cestu si zvolíme.

Plné znění Hollanova příspěvku na Facebooku:

Poprve za dobu vypuknuti uprchlicke krize se vazne bojim. Bojim se o osud Evropy i Ceske republiky. Prival muslimu, kteri utikaji pred Islamskym statem, valkou, klimatickymi zmenami ci vsim dohromady, muze nas stat uplne rozvratit.

Nikoliv prijetim par tisicovek ci desitek tisic lidi odjinud, to neni zadny vetsi problem, maximalne se mirne zmeni nase spolecnost, ale tim, jak nekolegialne pristupuje Cesko a dalsi postkomunisticke staty k prijimani uprchliku.

Dnes neni cas na filozoficke debaty o ekonomickem ci jakem uprchlictvi. Jsme soucasti jednoho vyspeleho kontinentu, jedne Evropske unie, ktere vdecime za takrka idealni svet bez valek, totalitnich rezimu a jinych humanitarnich katastrof.

Rozbijet toto krehke sourucenstvi ostentativnim odporem podelit se se zapadnimi staty o nejakou cast imigrantu je hrozne pilatske a neprozretelne. Bojim se, ze se v tuto chvili hraje vice nez kdykoliv predtim o nasi budoucnost, kterou budeme travit bud nadale jako soucast zapadniho vyspeleho sveta, nebo v lepsim pripade jako izolovany ostruvek zapsklosti a uzavrenosti, v horsim jako srandovni Putinova hracka.

Je jen na nas, jakou cestu si zvolime.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

18:36 „Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

Andrej Babiš v tradičním nedělním „Čau lidi“ vyprávěl jeden hodně smutný příběh. „Myslete na covid, …