Brusel peskuje Ministerstvo dopravy: Plýtváte, špatně rozhodujete

06.02.2014 9:41

Brusel peskuje plány Ministerstva dopravy. Evropská komise ostře kritizuje jeho práci za poslední dva roky. Naráží při tom na přípravu čerpání unijních fondů na dopravní projekty v následujících sedmi letech. Výhrady komise se týkají především nízkého podílu železničních staveb ve prospěch silnic, zbytečných vodních děl a zmatečného smíchání nesouvisejících projektů.

Brusel peskuje Ministerstvo dopravy: Plýtváte, špatně rozhodujete
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu
reklama

Bruselští úředníci kritizují i formální stránku nového českého Operačního programu Doprava. „Dokument se špatně čte… struktura priorit není dobře vysvětlena… některé části protiřečí jiným… chybí odkazy na další dokumenty,“ cituje úředníky komise server E15, jenž má hodnocení komise k dispozici. Ministerstvo dopravy návrh OPD II brání. Prý si v přípravě dokumentů vede nejlépe mezi tzv. kohezními státy.

Komisi vadí, že Česko počítá pro železnici s méně než polovinou všech přiřknutých peněz. Brusel totiž prosazuje, že podíl by měl být 60procentní. Dokumentace prý zamlžuje to, že čeští úředníci smíchali železnici do jedné prioritní osy s projekty inteligentních dopravních systémů, MHD, vodními stavbami a bezemisními dopravními prostředky. Jde o to, že pokud by železnice měla vlastní prioritní osu, peníze by měla jisté a do jiné osy by je nešlo přesunout.

Rezort dopravy s komisí o podobě OPD II jedná a snaží se svůj pohled obhájit. Podle ministerstva je třeba co nejrychleji dokončit páteřní síť dálnic, což vysvětluje nižší podíl železnice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Známý moderátor ČT lhal ve vysílání. Petr Žantovský podal stížnost a... tady je odpověď

8:25 Známý moderátor ČT lhal ve vysílání. Petr Žantovský podal stížnost a... tady je odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Řešit zcela nestandardní situaci moderátorky České televize Světlany Witowské by ury…