Brusel prý nepotěší Babiše. Doporučuje co nejrychleji zapomenout na řepku, tvrdí europoslanec ČSSD

10.04.2015 9:06

Evropská unie nyní dává přednost biopalivům vyráběným ze dřeva, mořských řas či slámy. To je ale v přímém rozporu s tím, že česká vláda prosazuje zákon o daňové úlevě, který, pokud sněmovnou projde, zajistí v Česku podporu bionafty a biolihu z řepky, pšenice či kukuřice až do roku 2020. Upozorňuje na to dnešní Mladá fronta Dnes.

Brusel prý nepotěší Babiše. Doporučuje co nejrychleji zapomenout na řepku, tvrdí europoslanec ČSSD
Foto: Daniela Černá
Popisek: Na besedě v Ostravě byl Andrej Babiš v dobré náladě

„Evropská unie už ví, že tato takzvaná biopaliva 1. generace jsou omyl. Měli bychom najít co nejrychleji cestu od nich. Česko ale patří k zemím, které ze slepé uličky chtějí couvat co nejpomaleji,“ cituje list europoslance Pavla Poce (ČSSD).

V současnosti je pro členské země EU závazný sedm let starý cíl, dosáhnout do roku 2020 desetiprocentního podílu biopaliv v pohonných hmotách, a také snížit škodlivé emise z výfuků o šest procent.

Podle listu instituce EU nyní jednají o tom, jak v desetiprocentním limitu z roku 2008 snížit podíl biopaliv vyráběných ze zemědělských plodin. Vyšší spotřeba řepky a obilí vede totiž k odlesňování a ke zdražování potravin. „Pro biopaliva první generace má být stanoven strop mezi pěti a sedmi procenty celkové spotřeby pohonných hmot,“ uvedl deník. K tomu Poc podotkl, že když není jasné, jaká bude závazná evropská legislativa, nechápe, proč se „u nás dělají kouzla s pětiletým zákonem.“ Verdikt EU v této věci má být jasný nejdříve na podzim.

Prosadí se lobby byznysmenů, která investovala do výroby biopaliv ze zemědělských plodin?

List k tomu dodává, že jaký výsledek z Bruselu vyjde, bude záležet také na tom, nakolik se prosadí lobby byznysmenů, kteří po roce 2008 jako Andrej Babiš nalili do výroby nafty a lihu z řepky a obilovin velký kapitál.

Pokud by se podařilo prosadit snížení podílu biopaliv první generace, vydělala by na tom například česká firma Oleo Chemical, která produkuje bionaftu z kafilerního tuku.

Kalousek: Návrh zákona by měl Agrofertu přinést pět miliard korun

Velkým kritikem zmíněného zákona, který se snaží prosadit česká vládní koalice, je exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Ten označuje návrh zmíněného zákona za šitý na míru Andreji Babišovi. Jím vlastněnému Agrofertu by měl podle Kalouska přinést pět miliard korun.

Jak připomíná uznávaný ekonomický novinář Miroslav Motejlek, nejvýznamnějším českým producentem řepkových biopaliv, ovládajícím většinu trhu, je firma Preol. Ta spadá pod koncern Agrofert ministra financí Andreje Babiše. Právě on přitom prodloužení daňového zvýhodnění do zákona prosadil. A navíc, jak Motejlek upozorňuje, prosadil přísnější kontrolu přidávání biosložky do paliv – jinými slovy ohlídat, zda je jeho řepky skutečně přidáváno tolik, kolik je určeno.

Ministr Babiš se vzápětí ohradil proti částce („Sleva na spotřební dani byla v roce 2013 1,5 miliardy pro všechny subjekty v ČR,“ napsal na svůj Twitter) a také proti tomu, že by měl s návrhem cokoliv společného. Zákon podle něj spadá pod ministerstvo zemědělství, které také bude návrh ve sněmovně prezentovat. Navíc zdůraznil, že na tomto návrhu ušetří přepravci, kteří musí spotřební daň z paliv platit.

Babiš: Kalousek ukázal, jaký je demagog

Následně ministr Babiš poskytl pro ParlamentníListy.cz obsáhlejší vyjádření ke Kalouskovu vystoupení. "Miroslav Kalousek znovu ukázal, jaký je demagog a lhář, když prohlásil, že zákon o biopalivech je přímou podporou Agrofertu, který po schválení zákona získá 5 miliard. Podpora na dalších pět let není podporou pro výrobce, ale pro všechny distributory a spotřebitele motorové nafty, včetně běžných motoristů, kteří mají slevu na spotřební dani. Společnosti Agrofertu z této podpory získají jen jednotky procent. V roce 2013 z celkové podpory ve výši 1,5 miliardy korun Agrofert čerpal přibližně 70 milionů, tedy pět procent. V novém programu navrhovaném vládou nedojde ke změně. Naopak, u některých složek byla podpora snížena. Státní kasa tak vydělá víc," sdělil ministr.

Miroslav Kalousek následně odmítl Babišovo tvrzení o výhodnosti pro dopravce. „Odvodovou povinnost ze spotřební daně nemá zákazník, tedy přepravci, ale distributoři. Jen ti na daňové úlevě skutečně vydělají,“ zdůraznil. Pak zopakoval, že celková výše úlev za pět let bude asi devět miliard, z nichž ministr financí jako jediný vlastník Agrofertu bude mít většinový podíl, přibližně pět miliard.

Pak se vyjádřil k Babišově námitce, že návrh nenapsal on, ale Ministerstvo zemědělství, vedené lidovcem Marianem Jurečkou. Kalousek ale připomněl, že návrh, formálně zaštítěný Ministerstvem zemědělství, ve skutečnosti vznikl na Babišově Ministerstvu financí, které jej také do vlády předložilo. Zmínil také fakt, že Ministerstvo zemědělství původně mělo k návrhu zásadní připomínku, kterou ale stáhlo po osobní schůzce ministra Jurečky s Babišem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Míšenci bývají hezcí lidé. Češi se bojí mísení kultur. Nová krev by jim prospěla,“ doporučovala u Drtinové novinářka Jezairiová

20:02 „Míšenci bývají hezcí lidé. Češi se bojí mísení kultur. Nová krev by jim prospěla,“ doporučovala u Drtinové novinářka Jezairiová

Novinářka Pavla Jezairiová byla hostem interview Daniely Drtinové na serveru DVTV.cz. Jezairiová se …