Brusel si na žádost Německa hodlá posvítit na čínské investice. I na ty v Česku

01.09.2017 11:48

Předseda Evropské komise prý hodlá za pár dní oznámit, že si EU bude chránit strategické podniky před čínskými investory, resp. před všemi investory, kteří nebudou považování za bezpečné. Je možné, že slovo „Čína“ v jeho projevu vůbec nezazní, ale smysl ochrany strategických odvětví bude i tak jasný. Po ochraně strategických podniků volá především Německo.

Brusel si na žádost Německa hodlá posvítit na čínské investice. I na ty v Česku
Foto: Radim Panenka
Popisek: Čína, největší socha Mao Ce-tunga. Ilustrační foto
reklama

Po každém jednání s čínským prezidentem  Si Ťin-pchingem hovoří český prezident o tom, jak se daří rozvíjet česko-čínské vztahy a kolik miliard u nás Číňané hodlají Investovat. Páteční Lidové noviny připomínají, že reálné čínské investice prozatím zůstávají opravdu daleko za vyvolaným očekáváním, ale i tak platí, že u nás Číňané přece jen něco investovali – do Pivovarů Lobkowicz, fotbalové Slavie nebo Mountfieldu.

„Česko přitom patří mezi země, které Číňany v nákupech nejen neomezují, ale přímo povzbuzují. Prezident Miloš Zeman loni v říjnu prohlásil, že se Česko stane ‚nepotopitelnou letadlovou lodí čínské investiční expanze‘ v Evropě,“ píše deník.

Evropská unie si teď podle předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera hodlá posvítit na čínské investice v celé EU, tedy i v Česku. Už nebude možné prodat Číňanům úplně cokoli. Podniky se strategickým významem pro danou zemi budou Číňanům zapovězeny.

„Posuzování politicky orientovaných akvizic totiž iniciovalo Německo, kde loni výrobce průmyslových robotů Kuka, které pracují také v mladoboleslavské Škodovce, koupila čínská Midea. Tehdejší ministr průmyslu Sigmar Gabriel to označil za ‚oběť na oltář svobodného trhu‘. Podobné rozhořčení loni v létě panovalo ve Francii, když Číňané oznámili, že chtějí navýšit svůj podíl v hotelové síti Accor,“ píše dál deník.

Ačkoli zatím není jasné. jak přesně bude monitoring čínských investic vypadat, komunistické vládě v Pekingu se prý už teď nelíbí.

Europoslanec Jan Zahradil (ODS) k tomu dodal, že západní část EU se možná snaží zkrotit východní část Unie, která se snaží s Čínou intenzivně obchodovat. „Nemohu se zbavit podezření, že celé toto cvičení má především za cíl narušit iniciativu 16+1, protože velkým hráčům a Komisi se nelíbí, že si střed a východ Evropy jedou svou vlastní politiku, a chtěli by vše dostat pod centrální velení,“ uvedl Zahradil.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Profesor Flegr se s tím opět nepáral: S dětmi by se mělo zacházet jako s nebezpečným odpadem

9:21 VIDEO Profesor Flegr se s tím opět nepáral: S dětmi by se mělo zacházet jako s nebezpečným odpadem

Podle evolučního biologa a parazitologa Jaroslava Flegra bude o rozvolňování opatření a o případném …