Brusel si na žádost Německa hodlá posvítit na čínské investice. I na ty v Česku

01.09.2017 11:48

Předseda Evropské komise prý hodlá za pár dní oznámit, že si EU bude chránit strategické podniky před čínskými investory, resp. před všemi investory, kteří nebudou považování za bezpečné. Je možné, že slovo „Čína“ v jeho projevu vůbec nezazní, ale smysl ochrany strategických odvětví bude i tak jasný. Po ochraně strategických podniků volá především Německo.

Brusel si na žádost Německa hodlá posvítit na čínské investice. I na ty v Česku
Foto: Radim Panenka
Popisek: Čína, největší socha Mao Ce-tunga. Ilustrační foto

Po každém jednání s čínským prezidentem  Si Ťin-pchingem hovoří český prezident o tom, jak se daří rozvíjet česko-čínské vztahy a kolik miliard u nás Číňané hodlají Investovat. Páteční Lidové noviny připomínají, že reálné čínské investice prozatím zůstávají opravdu daleko za vyvolaným očekáváním, ale i tak platí, že u nás Číňané přece jen něco investovali – do Pivovarů Lobkowicz, fotbalové Slavie nebo Mountfieldu.

„Česko přitom patří mezi země, které Číňany v nákupech nejen neomezují, ale přímo povzbuzují. Prezident Miloš Zeman loni v říjnu prohlásil, že se Česko stane ‚nepotopitelnou letadlovou lodí čínské investiční expanze‘ v Evropě,“ píše deník.

Evropská unie si teď podle předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera hodlá posvítit na čínské investice v celé EU, tedy i v Česku. Už nebude možné prodat Číňanům úplně cokoli. Podniky se strategickým významem pro danou zemi budou Číňanům zapovězeny.

„Posuzování politicky orientovaných akvizic totiž iniciovalo Německo, kde loni výrobce průmyslových robotů Kuka, které pracují také v mladoboleslavské Škodovce, koupila čínská Midea. Tehdejší ministr průmyslu Sigmar Gabriel to označil za ‚oběť na oltář svobodného trhu‘. Podobné rozhořčení loni v létě panovalo ve Francii, když Číňané oznámili, že chtějí navýšit svůj podíl v hotelové síti Accor,“ píše dál deník.

Ačkoli zatím není jasné. jak přesně bude monitoring čínských investic vypadat, komunistické vládě v Pekingu se prý už teď nelíbí.

Europoslanec Jan Zahradil (ODS) k tomu dodal, že západní část EU se možná snaží zkrotit východní část Unie, která se snaží s Čínou intenzivně obchodovat. „Nemohu se zbavit podezření, že celé toto cvičení má především za cíl narušit iniciativu 16+1, protože velkým hráčům a Komisi se nelíbí, že si střed a východ Evropy jedou svou vlastní politiku, a chtěli by vše dostat pod centrální velení,“ uvedl Zahradil.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…