„Další krize je vzhledem k neschopnosti řešit ekonomické problémy nevyhnutelná a jsem přesvědčen, že přijde již brzy. Regulační orgány naprosto selhaly ve svém úkolu reformovat finanční systém,“ píše King, který působil v čele britské centrální banky v letech 2003 až 2013. Současný profesor na americké a britské univerzitě tvrdí, že největší chybou byla masivní podpora soustředěná nikoli na záchranu bank, ale na záchranu ekonomiky před bankami.
Globální ekonomická krize nevznikla podle Kinga v důsledku jednotlivých selhání na straně politiků nebo bankéřů. Z jeho pohledu selhal celý systém a došlo „ke všeobecnému nepochopení podstaty toho, jak světová ekonomika fungovala“. „Velké obchodní přebytky a deficity vedly k vytvoření nerovnováhy mezi hlavními světovými ekonomikami. Následně došlo ke zkreslení výše úrokových sazeb a směnných kurzů. Na konci toho všeho přišly chybné investice v oblasti bydlení a nemovitostí,“ uvádí King.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro