Bude horší než Klaus. MF DNES skepticky odhaduje, co bude dělat Zeman na Hradě

26.01.2013 9:40

Deník MF DNES se pokusil odhadnout, jak asi bude vypadat prezidentování Miloše Zemana. Prognóza vychází z ujišťování prezidentského kandidáta, že nebude žádným „fíkusem v rohu“ a lze prý očekávat, že vládě do toho bude hodně mluvit. Nejspíš ještě více, než doposud Václav Klaus.

Bude horší než Klaus. MF DNES skepticky odhaduje, co bude dělat Zeman na Hradě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Živé vysílání z divadla Hybernia v Praze přineslo finální utkání Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga v boji o Hrad

Deník, který v průběhu prezidentské kampaně několikrát vstoupil s Milošem Zemanem do střetu (prezidentský kandidát jej například přirovnal k protektorátní tiskovině Polední list), nyní věští, jak se asi bude bývalý premiér v prezidentské funkci chovat. Pokud by byl zvolen a prostředí Hradu jej náhodou nezměnilo, vstoupil by prý nejspíš velmi rychle do střetu s vládou. A všude, kde mu kabinet uvolní milimetr prostoru, jej prý ovládne.

Podle deníku je celkem jedno, o jakou vládu se bude jednat. Prezident Zeman se prý určitě rychle pustí do Nečasovy vlády, na jejíž kritice postavil značnou část kampaně, a po volbách se bude dostávat do sporu i se Sobotkovým kabinetem ČSSD. První rozbuškou prý nejspíš bude jmenování Bankovní rady České národní banky, kam Zeman chce vyslat zástupce odborů, nebo tendr na dostavbu Temelína, kde by vláda nejraději viděla Američany, kdežto Zeman Rusy.

„Prezident má ústavní právo zúčastnit se zasedání vlády, samozřejmě i parlamentu,“ vyjevil již před volbami novinářům svou vizi. Dá se očekávat, že těchto možností bude využívat, neboť v kampani uvedl, že rozhodně nechce být žádným „fíkusem v rohu“ a v posledních dnech začal zdůrazňovat, že přímá volba dává prezidentovi velmi silný mandát, který jej opravňuje ke značné aktivitě.

MF DNES prognózuje, že budeme svědky nejen verbální pyrotechniky směrem ke Strakově akademii (útoků na idioty ve vládě), ale například i handrkování o jmenování či odvolávání jednotlivých členů vlády. „Místo toho, aby byl reprezentantem politiky vlády, snažil by se prosazovat politiku vlastní a vnucovat ji vládě,“ podpořil její názor politolog Lukáš Jelínek.

Rovněž deník odhaduje, že by Zeman mohl ve Sněmovně vytvořit vlastní „zemanovskou“ koalici sympatizantů, která by zahrnovala komunisty, tvrdé jádro ČSSD a rovněž radikální pravici kolem sympatizantů Václava Klause. Jejích služeb by mohl pružně využívat.

Nejpodstatnější změna však podle MF DNES bude ve stylu výkonu prezidentské funkce. „Zvlášť v kombinaci s několika skleničkami hrozí ostuda při zahraničních návštěvách,“ obává se. Zatímco na domácí scéně už Zemanovy urážky a obhroublé vtipy nikdo nebere vážně, zahraniční partneři by se prý mohli urazit.     

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Voda v plicích! Na vzduchu to přežije 120 hodin. Myjte si ruce! Britský lékař natočil výbušné video o viru z Číny

19:24 Voda v plicích! Na vzduchu to přežije 120 hodin. Myjte si ruce! Britský lékař natočil výbušné video o viru z Číny

Lékař John Campbell působící na univerzitě v britském Brightonu a rovněž amatérský youtuber se ve sv…