Bude loterijní zákon dalším zmetkem z dílny našich poslanců?

11.07.2014 16:30

Pokud i v politice platí, že práce kvapná málo platná, nečeká nás s novelou loterijního zákona, v případě přijetí, nic pozitivního. Je až s podivem, jak někdo na přijetí této novely spěchá. Že by snaha zalíbit se voličům a naplnit až neskutečné úsilí nejrůznějších aktivistů, které po celé republice vyhlásili, že hazardu je nutné dát nulovou toleranci? Jakoby neexistovala jiná důležitější témata, která voličům ztrpčují život I když obce a města tak jednoznačně snahy aktivistů z různých důvodů nesdílejí, ze zákazu hazardu se stalo nejdůležitější komunální předvolební téma a poslanci chtějí zřejmě této šance zalíbit se stoprocentně využít.

Bude loterijní zákon dalším zmetkem z dílny našich poslanců?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Výherní automaty
reklama

Na programu mimořádné schůze Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, která začíná příští týden v úterý, se tak opět objevuje  návrh novely loterijního zákona. Návrh přitom již dříve vzbudil rozporuplné reakce, když se ho předkladatelé pokusili prosadit na program červnové schůze, přestože k novele měla vážné výhrady vláda.  

I když jedním z hlavních autorů, je náměstek ministra financí pro dohled nad loteriemi, právník Ondřej Závodský, novela podle ministra Jiřího Dienstbiera vykazuje legislativní nedostatky. V materiálu chybí analýza ústavně právních aspektů i vyhodnocení hospodářských dopadů novely. „Předkladatelé také zcela pominuli otázku odsouhlasení navržení právní úpravy ze strany Evropské komise, bez kterého nelze novelu schválit. Problémy by navíc ČR po případném přijetí novely v předložené podobě mohla mít i se Soudním dvorem EU, protože nerespektuje požadavky na stanovení konzistentních, jasných a transparentních podmínek pro vydávání a odnímání povolení k provozování loterií a podobných her,“ řekl k návrhu novely Jiří Dienstbier. Právě možnost rušení těchto povolení je přitom podle dřívějšího vyjádření náměstka Ondřeje Závodského zásadním bodem novely.  

Návrh novely loterijního zákona, kterou předložila skupina poslanců především z hnutí ANO a KDU-ČSL, se nyní na programu objevuje nově taky navzdory  nesouhlasu ministra financí Andreje Babiše. Ten dopisem, který máme k dispozici, upozornil předsedu Sněmovny Jana Hamáčka na probíhající notifikační proces u Evropské komise, během kterého musí být všechny legislativní práce na návrhu pozastaveny.  Lhůta, po kterou není možné návrh zákona přijmout, skončí přitom 25. července, tedy až deset dní po zahájení mimořádné schůze Poslanecké sněmovny. Ani dnem uplynutí lhůty však nesmí být předpis přijat, a to až do okamžiku, kdy se EK písemně vyjádří k návrhu zákona, případně uplatní připomínky.

Projednávání návrhu na mimořádné schůzi sněmovny je z tohoto pohledu nepochopitelným krokem, který může nejen vzbudit negativní reakce ze strany EK, ale zpochybnit samotnou novelu loterijního zákona. V případě, že by Evropská komise měla proti návrhu zásadní připomínky, nebo dokonce rozhodla, že není v souladu s evropským právem, nemohla by navíc novela vůbec vejít v platnost.

Spěch a úpěnlivá snaha zalíbit se, jsou ale zřejmě silnější, než důkladná příprava zákona, o jehož potřebě nikdo nepochybuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: az

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

16:32 „Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

Dezinformátoři vyrábějí mlhu, aby zakryli oficiální verzi vrbětických událostí. Poznáte je podle toh…