Bude třeba obnovit RVHP, tvrdí expert. Radu vzájemné humanitární pomoci pro země Visegrádu

31. 1. 2016 20:32

Externí poradce pro bezpečnost Spolku pro zdravější Vsetín a Střední Moravu Ivo Rušák popsal, jak bychom si měli počínat v uprchlické krizi. Na pomoc si vzal příklad rozdělení Československa a srovnal počty muslimů u nás a na Západě. Jednu radu poslal i na Blízký východ, zahrnuje elektřinu dodávanou z Česka.

Bude třeba obnovit RVHP, tvrdí expert. Radu vzájemné humanitární pomoci pro země Visegrádu
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti

Po listopadu 1989 bylo stále jasnější, že se Československo rozpadne. Česko a Slovensko byly natolik ekonomicky rozdílné země, že chtěly jít svou vlastní cestou. A když si ji vybrali, nakonec se společně sešli v EU a úzce spolu spolupracují. Totéž podle Rušáka čeká i Evropskou unii, jen dělící linie povede jinudy. Bude vycházet z počtu muslimů žijících v jednotlivých evropských zemích.

V zemích bývalého sovětského bloku žije málo vyznavačů islámu, méně než jedno procento populace, V západní Evropě už je tento podíl mnohem vyšší, mezi 7 až 30 procenty. Každý z bloků EU si proto bude muset v migrační krizi počínat jinak. Naším úkolem je Západu pomoci, ekonomicky a třeba i vojensky, ale přívalu muslimů na naše území se musíme bránit. Jednoho dne tak budeme zase úzce spolupracovat, stejně jako Česko a Slovensko.

„Jednotně budeme ale muset v obou evropských sférách zavést jasná a společná pravidla pro uprchlíky a migranty. Pravidla opravdu společná, aby žádná země pro ně nemohla být  přitažlivější než země ostatní. A sladit tato pravidla se sociálním zabezpečením uprchlíků/migrantů takovým způsobem, aby toto zabezpečení bylo jen dočasné a nemohlo být základní motivací pro ekonomickou migraci a aby nebylo nespravedlivé, ba diskriminační vůči občanům hostitelských států, kteří na to sociální zabezpečení uprchlíků/migrantů musí svou prací vydělávat,“ zdůraznil autor.

Budeme se muset připravit i na možnost, že dojde k uzavření hranic. Je na místě prohloubit spolupráci Visegrádské čtyřky a snad s dalšími státy bývalé RVHP, kde žije minimum muslimů. Ona zkratka bude tentokrát jen znamenat „Rada vzájemné humanitární pomoci“. Přirozeným spojencem takové Rady pak bude Rusko.

Celý komentář najdete zde

Ale to není všechno. Uznává, že uprchlíci potřebují pomoc, která by neměla zahrnovat jen budování uprchlických táborů. V zemích běžencům kulturně blízkých by mohla vznikat i města „na zelené louce“ nebo spíše „na žluté poušti“, kde by lidé mohli plnohodnotně žít. Pokud by se navíc uprchlíci na stavbě takového města podíleli, vytvořili by si k němu vztah a pečovali by o něj.

„Myslíme, že nová města by mohla přispět k pozvednutí sebevědomí muslimů, z nichž mnozí se dávají na cestu boje proti všemu a proti všem právě v důsledku deprivace z bídného života v neladném prostředí svých rodných zemí nebo z bezcílné a beznadějné existence nezaměstnaných a na sociálních dávkách závislých obyvatel z vlastní vůle uzavřených ghett v západní Evropě. Mimochodem, pokud jde o energii pro tyto lokality, tak zpočátku by bylo možné po stávajících vedeních, případně po nějakých nově zbudovaných, posílat elektřinu z EU. Např. ČR má takový přebytek instalovaného výkonu, že místo prodeje pod cenou do Německa bychom mohli posílat elektřinu do těch táborů/měst; zásobili bychom klidně i několik stotisícových měst (!),“ vyjádřil svůj názor Rušák.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Eurošprcka a Dublin IV: Kalouskova věta o Czexitu vyvolala vážnou reakci

20:16 Eurošprcka a Dublin IV: Kalouskova věta o Czexitu vyvolala vážnou reakci

Po opuštění EU bychom v případě, že zůstaneme na evropském společném trhu, museli stejně dodržovat e…