Budeme rádi, když se najdou zkažené kusy, prohlásil předák českých muslimů v Partii. A do kamery přidal tento vzkaz

18.01.2015 11:51

Většina z miliardy a půl muslimů žije mírumilovně a odmítá šíření své víry mečem. Na tom se shodla většina hostů nedělní Partie FTV Prima. Předseda Ústředí muslimských obcí v ČR Muneeb Alrawi dokonce přislíbil podání pomocné ruky při hledání "zkažených kusů". Ministr kultury Daniel Herman to ocenil, ale zdůraznil, že před většinou muslimů leží velký úkol. Měli by prezentovat obraz islámu, jak ho vidí oni a postarat se o to, aby jejich hlas byl důraznější než hlas al-Káidy.

Budeme rádi, když se najdou zkažené kusy, prohlásil předák českých muslimů v Partii. A do kamery přidal tento vzkaz
Foto: Archiv
Popisek: Modlící se muslimové v mešitě

V nedělní Partii televize Prima se střetli ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), bývalý velvyslanec v Turecku a Jordánsku Tomáš Laně, předseda Ústředí muslimských obcí v ČR Muneeb Alrawi a předseda Muslimské unie v ČR Mohammed Abbas. Panovala mezi nimi vzácná shoda na tom, že islám je v jádru mírumilovný a nevyzývá k šíření víry mečem.

Většina muslimů je mírumilovná, shodli se diskutující

"Svoboda neznamená necitlivost, ale to nijak neospravedlňuje vraždu," prohlásil hned na úvod ministr Herman. Jakékoli formě terorismu je podle šéfa rezortu třeba vyhlásit nulovou toleranci. A tu by měli vyhlásit i sami muslimové, což by vylepšilo jejich obraz v očích Západu. "Je to velký apel na islámskou komunitu, aby ona sama toto násilí zastavila a prezentovala mírumilovné poselství," vyzval Herman. "Dnes 90 procent propagace islámu obstarává al-Káida," pokračoval.

Alrawi k tomu dodal, že islám zakazuje zobrazovat Proroka i další posly boží a tím důrazněji zakazuje zesměšňovat ho. "Útočníci možná nevěděli, že to v jiných náboženstvích nevadí, jednali ale v rozporu s islámem a poškodili islám. Muslim má respektovat práva země, která mu umožnila tam žít," uvedl Alrawi. Jasně také řekl, že čeští muslimové opakovaně odsoudili počínání Islámského státu. "Je to naprosto protiislámské, já bych řekl, že je to protiislámský stát," zdůraznil.

V islámu je prý také jasně řečeno, že jde o víru srdce, kterou nelze šířit mečem - násilím. Pokud to přesto někdo dělá, je to nelogické a špatné. Většina muslimů to tak ale nevnímá. A pokud už se v koránu objevují některé "útočnější pasáže", jsou prý navázány na konkrétní situace, např. na motivování vojáků před bitvou. Připomněl také, že i křesťané měli svá krvavá období, ať už vzpomeneme křižáckých tažení nebo upalování čarodějnic. "Ale my neposuzujeme křesťany podle upalování čarodějnic," prohlásil.

Svůj pohled na věc přidal i Abbas. Korán sice muslimy vyzývá k tomu, aby napravili nepravosti, s nimiž se setkají, ale rozhodně ne touto krvavou cestou. Upozornil ovšem také na to, že se často směšují náboženské a politické aspekty z muslimského světa, což celou situaci zkresluje.

"Muslimové jsou v podstatě tolerantní a historicky je pravda, že pokud ovládali nějaké území, tak tamním obyvatelům nevnucovali svou víru. Existuje také historická zkušenost, že Židé měli pod muslimskou vládou lepší podmínky pro svůj rozvoj než pod nadvládou křesťanskou," přidal se do debaty bývalý velvyslanec Laně.

Pomůžeme tajným službám, přislíbil Alrawi, ale...

V Česku prý neexistují žádné radikální buňky, z jejichž strany by na našem území hrozily teroristické útoky. Na tom se shodli Alrawi i Abbas. Prvně jmenovaný dokonce prohlásil, že je připraven podat pomocnou ruku českým tajným službám při hledání radikálů. "Budeme rádi, když se najdou zkažené kusy, když to tak řeknu," uvedl. Ve studiu ale položil otázku, jestli BIS řeší i šikanu muslimů na českém území, se kterou se také setkává. I mešita v Brně čelila útokům.

Herman v této souvislosti uznal, že některé politické síly zneužívají situace a šíří netoleranci vůči muslimům i mezi českými občany, netoleranci je třeba tlumit na obou stranách. Znovu také zopakoval, že je třeba diskutovat s muslimy žijícími v Evropě, kteří jsou "kompatibilní" se západní kulturou. Těch je prý většina. Vyjádřil ale také pochopení pro demonstranty z Hradčanského náměstí, kteří cítí strach po útocích.

Pochopení vyjádřil i Alrawi, lidé podle něj mají právo na svůj názor. Vzápětí vyslal přes kamery prosbu spoluobčanům. "Suďte nás podle našich skutků, podle našich slov a ne podle toho, co se děje v Nigérii," řekl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chcete prohlásit prezidenta nezpůsobilým?  Advokátka sepsala senátorům, co všechno je třeba. Nepotěší je

22:03 Chcete prohlásit prezidenta nezpůsobilým? Advokátka sepsala senátorům, co všechno je třeba. Nepotěší je

Senátní komise pro ústavu udělala první krok k převedení pravomocí prezidenta na jiné ústavní činite…