Budeme si na to muset zvyknout, řekl expert po útocích na ministerstvo zahraničí. Odkud přišly ale neřekl

31. 1. 2017 22:37

Hackeři zaútočili na ministerstvo zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Šéf české diplomacie naznačil, že se útok podobal tomu, jaký ohrozil servery Demokratické strany USA. Dnes již bývalý prezident Spojených států Barack Obama z útoků obvinil Rusko. Je to možné? Stala se Česká republika obětí ruského kybernetického útoku? V úterních Událostech, komentářích ČT promluvil končící ředitel Národního bezpečnostního úřadu Dušan Navrátil.

Budeme si na to muset zvyknout, řekl expert po útocích na ministerstvo zahraničí. Odkud přišly ale neřekl
Foto: syscom.co.za
Popisek: Software - ilustrační foto
reklama

Dušan Navrátil končí v pozici ředitele Národního bezpečnostního úřadu. Od 1. února se ujme postu šéfa Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost na ministerstvu vnitra. Ředitelem NBÚ se stane Jiří Lang, který dlouhá léta řídil Bezpečnostní informační službu (BIS).  

Jako zvláštní host se Dušan Navrátil vyjadřoval k masivnímu hackerskému útoku na české ministerstvo zahraničí. Útok trval celé měsíce a útočníci získali obrovské množství dat, ale údajně nepronikli do vnitřního systému ministerstva.

Navrátil připomněl, že o hackerském útoku na ministerstvo zahraničí hovořil s médii již 2. ledna, ačkoli nejmenoval ministerstvo zahraničí. Konkrétně šlo o dva útoky, přičemž ten první byl spíše testovací a experti zkoumali, odkud útok míří. Navrátil ale odmítl potvrdit, že útok skutečně šel z ruské strany. „Je to jedna z hypotéz,“ řekl pouze. Moderátor Lukáš Dolanský sice chtěl získat bližší informace, ale Navrátil pouze znovu a znovu zopakoval: „Je to jedna z hypotéz.“

Někteří mají ohledně ruské stopy jasno:

„V tom systému, který byl prolomen, nebyla data, jež by byla klasifikována jako tajná data,“ doplnil k tématu host. Podle Navrátila se dá předpokládat, že dojde k dalším útokům. „My jsme na ty útoky nebyli zvyklí... Zřejmě si na ně budeme muset zvyknout,“ připustil Navrátil.

Čeští experti rozhodně nesedí s rukama v klíně a snaží se posilovat náš systém. NBÚ se stará o obranu před kybernetickým útokem, ale česká armáda se podle všeho učí podobné útoky provést. „Podle NATO to jsou schopnosti, které musí mít každý stát,“ uzavřel své vystoupení Navrátil. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Totální vynadání novinářům. Kvůli Prymulovi: „Co to píšete? Vždyť to je jinak“

13:22 Totální vynadání novinářům. Kvůli Prymulovi: „Co to píšete? Vždyť to je jinak“

Včerejší titulky v několika médiích patřily epidemiologu Romanu Prymulovi kvůli jeho interview s Mar…