Budeme volit starosty a hejtmany přímo? SPD předložila návrh novely ústavy

28.12.2017 16:05

Hnutí SPD předložilo ve sněmovně novelu ústavy, v níž navrhuje zavést přímou volbu starostů a hejtmanů. Předkladatelé si od návrhu slibují mimo jiné větší odpovědnost přímo volených starostů a hejtmanů ke spravovanému majetku. Funkční období starostů a hejtmanů by bylo z ústavy čtyřleté a podrobnosti jejich volby by musel stanovit zákon. Požadavek na zavedení přímé volby starostů, hejtmanů i poslanců mělo hnutí ve svém volebním programu.

Budeme volit starosty a hejtmany přímo? SPD předložila návrh novely ústavy
Foto: ReproFoto: Facebook
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura.
reklama

„Přímo volený starosta nebo hejtman mají také ke své práci mnohem silnější mandát, což posiluje jejich autoritu a umožňuje jim lépe prosazovat vytyčený program před voliči. Se svým volebním programem půjde do voleb a půjde pak velice lehce kontrolovat, jak ho během svého mandátu naplňoval,“ uvádějí poslanci ve svém návrhu. Přímo volení hejtmani a starostové by podle nich také měli mít vyšší pravomoci, které by převzali od zastupitelstev a rad.

SPD ve svém návrhu argumentuje také tím, že nepřímo volený starosta či hejtman musejí zároveň vykonávat mandát tak, aby se zavděčili členům zastupitelstva, kteří je do funkce odhlasovali. Nemají tak prý dostatečně silný mandát pro kroky, které by místní obyvatelé sice uvítali, ale zastupitelstvo s nimi nesouhlasí.

Návrh SPD nyní dostane k projednání vláda. Bez ohledu na její stanovisko ho pak dostanou k projednání poslanci. Vzhledem k tomu, že jde o změnu ústavy, byla by pro její schválení nutná ústavní většina jak ve sněmovně, tak v senátu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …