Budou kvílet? Ombudsman Křeček odmítl popotahovat Babiše. Zeman rozhodl, tak není důvod

5.8.2020 9:41 odp.

Ombudsman Stanislav Křeček se případem kolem českého premiéra nebude zabývat. Zdůvodnil to pro iRozhlas.cz tím, že když nejvyšší autorita nevidí veřejný zájem, stěží ho nalezneme my. Reagoval tak na rozhodnutí nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana nepodat žalobu k ochraně veřejného zájmu proti verdiktu týkajícímu se možného střetu zájmů Andreje Babiše. Křeček podle svých slov bere stanovisko Pavla Zemana za určující.

Budou kvílet? Ombudsman Křeček odmítl popotahovat Babiše. Zeman rozhodl, tak není důvod
Foto: Repro ČT
Popisek: Nový ombudsman, Stanislav Křeček

„Jestliže nejvyšší státní zástupce neshledal důvod veřejného zájmu, tak důvod veřejného zájmu nemůžeme podle mého názoru shledat ani my. Pokud jde o právní posouzení věci, tak nejvyšší státní zástupce je v tomto nejvyšší autorita a těžko bychom my mohli ten veřejný zájem nějakým způsobem koncipovat,“ přiblížil pro iRozhlas.cz ombudsman důvody, proč se případem nebude zabývat. Šlo přitom o poslední možnost, jak verdikt zvrátit. Úřad ombudsmana má totiž podobně jako nejvyšší státní zástupce pravomoc podat žalobu k ochraně veřejného zájmu. Křeček však podle svých slov nebude slova nejvyššího státního zástupce zpochybňovat.

Anketa

Podporujete zestátnění exekutorů dle návrhu SPD Tomia Okamury?

98%
2%
hlasovalo: 11391 lidí

„Už proto, že je to velmi kontroverzní a jestli se on k tomu odhodlal, tak tomu má asi nějaký důvod, tak bych to spíš respektoval, než zpochybňoval. Jestliže on nevidí důvod veřejného zájmu, tak tím spíš ho nemůžeme vidět ani my, kteří nejsme právní autoritou, jako je nejvyšší státní zástupce,“ upřesnil Křeček pro iRozhlas.cz.

Pavel Zeman se začal zabývat možným střetem zájmů Babiše kvůli vlastnictví médií na podnět iniciativy Transparency International a pirátského senátora Lukáše Wagenknechta. Obrátili se na něj loni na podzim poté, co Krajský úřad Středočeského kraje v odvolacím řízení zamítl, že by premiér střet zájmů měl.

„Poslední možnost, jak do sporu vstoupit, tak byla žaloba k ochraně veřejného zájmu. (Pavel) Zeman ale zkraje července oznámil, že ji podávat nebude. Zdůvodnil to tím, že pro tento postup neshledal závažný veřejný zájem. A to i přesto, že označil verdikt hejtmanství za nesprávný. Uvedl, že Babiš má podle jeho názoru na firmy z holdingu Agrofert dál rozhodující vliv,“ píše server iRozhlas.cz.

Pavel Zeman k tomu následně pro Českou televizi doplnil, že státní zastupitelství se nesmí nechat ovlivnit veřejným očekáváním či poptávkou. „Pokud by tomu tak bylo, přestalo by postupovat nestranně,“ prohlásil.

Poprvé o možném střetu zájmů Babiše v kontextu vlastnictví mediálních domů Londa a Mafra rozhodl černošický úřad. Podle verdiktu z loňského ledna byl premiér vinen a byla mu uložena pokuta 200.000 Kč. Babiš se proti rozhodnutí odvolal a případ se přesunul na Středočeský kraj, který vede hejtmanka Pokorná Jermanová (ANO). Ten rozhodnutí o pokutě na konci března zrušil. Spis putoval zpět do Černošic, s tím, že o celé věci musí rozhodnout znovu. Úřad začátkem srpna svůj verdikt potvrdil. Babiš se proti němu odvolal. Krajský úřad posléze ale došel k závěru, že přestupek se nestal.

Premiér se vždy bránil tím, že holding Agrofert vložil do svěřenského fondu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Slovenská armáda má 17 tanků, my jich máme 34, Bulhaři 20...“ Analytik v ČT počítal. Došel k tomu, že je potřeba zastavit Putina

21:12 „Slovenská armáda má 17 tanků, my jich máme 34, Bulhaři 20...“ Analytik v ČT počítal. Došel k tomu, že je potřeba zastavit Putina

Devět zničených ruských vojenských letounů na anektovaném Krymu hlásí Ukrajina. Ne však jako výslede…