Budou spory o telefonní účty řešit soudy? Rozhodnou poslanci

04.11.2012 14:21

Spory mezi tuzemskými telekomunikačními operátory a jejich klienty o placení peněz možná v budoucnu budou rozhodovat soudy, a nikoli Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Úřad by se zabýval pouze spory o kvalitu služeb a dalšími záležitostmi, které se netýkají placení, například přenositelností čísel. Počítá s tím novela zákona o elektronických komunikacích, kterou by se měli v příštím týdnu zabývat poslanci.

Budou spory o telefonní účty řešit soudy? Rozhodnou poslanci
Foto: red
Popisek: LG Optimus L9

Vláda v důvodové zprávě uvádí, že rozhodování sporů o placení za tento druh služeb nepatří mezi činnosti v působnosti ČTÚ a úřad je dosud vykonával jen na základě stavu daného historickým vývojem. Se změnou v zákoně je také spojen převod zhruba stovky zaměstnanců úřadu pod ministerstvo spravedlnosti. K novému zaměstnavateli by měli přejít v příštích dvou letech.

Soukromoprávní spory o peněžité plnění úřad zatěžují. Jejich počet vzrostl mezi roky 2008 a 2010 na téměř dvojnásobných 142.600 sporů ročně. ČTÚ proto usiloval o převedení agendy na soudy, s personálními přesuny ale nesouhlasí. Předseda sněmovního hospodářského výboru Milan Urban z opoziční ČSSD návrh nepodporuje. „Mám obavu o zhoršení pozice klientů z důvodu zahlcenosti soudů," sdělil. Pokud by však tato činnost úřadu zůstala, pak by podle něj bylo nutné řešit rozpočet úřadu.

Naopak zpravodaj k novele, poslanec vládní TOP 09 Jan Husák novelu podporuje. „Úkolem a posláním ČTÚ má být regulace trhu elektronických komunikací tak, aby na něm fungovala konkurence a aby na tomto trhu byly nabízeny kvalitní služby za přiměřené ceny, a nikoli řešení nezaplacených faktur," soudí Husák. Pokud by stát tento problém neřešil, pak by podle vlády hrozil kolaps ČTÚ a růst stížností i žalob kvůli jeho nečinnosti.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Průšvih Babiše s EU pokračuje: Z ČSSD přišla jedovatá slina, odjinud zásadní informace

9:35 Průšvih Babiše s EU pokračuje: Z ČSSD přišla jedovatá slina, odjinud zásadní informace

Český premiér Andrej Babiš (ANO) má opravdu velký problém, na který pravděpodobně doplatí všichni ob…