Budoucí soudce ÚS Gerloch dal prezidentovi za pravdu v kauze Poche

4. 2. 2019 20:20

Hostem v pořadu Interview, vysílaném dnes večer na ČT24, byl ústavní právník a kandidát na soudce Ústavního soudu Aleš Gerloch, který k současnému dění ohledně údajného ovlivňování soudců ze strany Hradu uvedl: „Předseda Nejvyššího správního soudu měl informovat bezprostředně ministra spravedlnosti, aby se na to ihned reagovalo,“ a doplnil: „Pokud vás někdo pozve na večeři, pravděpodobně nebude chtít s vámi projednávat jenom otázky fotbalu a žen, ale i nějaké jiné.“ Gerloch prezidenta Zemana podpořil v případu, kdy Miloš Zeman odmítl jmenovat ministrem zahraničních věcí Miroslava Pocheho. Avšak v případu jmenování profesorů si podle něj Zeman „nepočíná podle ústavy“.

Budoucí soudce ÚS Gerloch dal prezidentovi za pravdu v kauze Poche
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Aleš Gerloch

Anketa

Měla by vláda zvýšit daně na tvrdý alkohol a hazard, jak naznačuje premiér Babiš?

78%
22%
hlasovalo: 6196 lidí

Ke své kandidatuře se na úvod pořadu profesor Aleš Gerloch vyjádřil, že oficiálně návrh zatím nedostal, ale již o tom hovořil s prezidentem Milošem Zemanem a je to otázka následujících týdnů. Aleš Gerloch, který byl od roku 2006 do roku 2014 děkanem Právnické fakulty Univerzity Karlovy, podotkl, že to není jeho první nabídka, dříve již však z různých důvodů tento post odmítl. „Myslím si, že u nás má Ústavní soud vysoký kredit, a to nejen mezi občany, ale v justici a také mezi politiky,“ řekl Gerloch k důležitosti Ústavního soudu.

Následně se debatovalo o samotné funkčnosti Ústavního soudu a padla otázka ohledně možného vylepšení této instituce. Gerloch si není jist, jestli je správný mechanismus, že „všichni soudci rozhodují o všem“, s odkazem na to, že každý je trochu jinak specializován. Dále také podotkl, že tříčlenné senáty jsou velmi malé a je zde i rozptyl při rozhodování mezi jednotlivými senáty. Navrhl též otázku, že by k meritornímu projednávání Ústavní soud vybíral pouze případy, které přesahují zájem jednotlivce.

Na otázku od moderátorky Zuzany Tvarůžkové „Jak velký odstup by si měli držet ústavní soudci od politiků?“ Gerloch odvětil: „Určitě velký, tady je třeba rozlišit dvě věci, a to se týká i obecných soudů, jedna věc je správa soudnictví a druhá věc je výkon soudnictví, u správy soudnictví ji vykonává u Ústavního soudu jeho předseda.“ K určitému odstupu Gerloch připomněl, že „pan předseda ÚS Rychetský upozorňoval, že je potřeba určitá izolace“. K tématu izolace Gerloch dále řekl, že by nadále rád přednášel na Karlově Univerzitě, ale vyhýbal by se jednotlivým kauzám. K současnému dění doplnil: „Pokud vás někdo pozve na večeři, pravděpodobně nebude chtít s vámi projednávat jenom otázky fotbalu a žen, ale i nějaké jiné.“

Fotogalerie: - Zemanova čínská rapsodie

Prezident Miloš Zeman na státní návštěvě Číny
Prezident Miloš Zeman na státní návštěvě Číny
Prezident Miloš Zeman a předseda vlády Ruské feder...
Prezident České republiky Miloš Zeman a prezident ...
Prezident Miloš Zeman na státní návštěvě Číny
Prezident Miloš Zeman na státní návštěvě Číny

Ke kauze ovlivňování soudců ze strany kancléře Mynáře prohlásil: „Je třeba se vyvarovat těmto kontaktům z obou stran.“ A dodal: „Nevím, jestli to proběhlo v tom rozsahu, jak bylo uvedeno,“ řekl vzhledem k tomu, že prezident neuvedl žádné prohlášení. „Je potřeba slyšet dostatečně obě strany.“ „Můžeme se ptát účastníků, jak to bylo, zejména proč se to objevilo nyní a ne, když k tomu došlo,“ pokračoval v komentování kauzy ovlivňování soudců Hradem a upozornil na správný postup: Předseda Nejvyššího správního soudu měl informovat bezprostředně ministra spravedlnosti, aby se na to ihned reagovalo.“

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Další tématem byla osoba prezidenta ve vztahu k právu, moderátorka uvedla: „Prezident říká, že si ústavu vykládá tvůrčímu způsobem.“ Gerloch na to odpověděl: „Já to beru jako určitý bonmot nebo pokus o bonmot.“ „Mně se někdy připisuje, že obhajuji prezidenta republiky, jeho názory, ale není tomu tak, já vykládávám ústavu ve vztahu k normativnímu textu a tomu, co je v ní stanoveno, nikoliv k osobě současného prezidenta republiky,“ doplnil ke svému vztahu k osobě Miloše Zemana s tím, že se objevilo v několika médiích, že je zastáncem současného prezidenta.

Fotogalerie: - Rychetský v OVM

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský
Fanoušek čekající na Pavla Rychetského a žádájící ...
Pavel Rychetský přichází do budovy ČT 24
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský ve studiu...
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský ve studiu...

Prezidenta Zemana Gerloch podpořil v případu, kdy Miloš Zeman odmítl jmenovat ministrem zahraničních věcí Miroslava Pocheho, avšak u jmenování profesorů si podle něj „nepočíná podle ústavy“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: rak

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman vede džihád proti ČT? Petr Žantovský je ohromen nad argumentací zaměstnance ČT. I nad slovy dalšího novináře, že žijeme ve válce

5:15 Zeman vede džihád proti ČT? Petr Žantovský je ohromen nad argumentací zaměstnance ČT. I nad slovy dalšího novináře, že žijeme ve válce

TÝDEN V MÉDIÍCH Obrovskou porci demagogie vytasil komentátor Vladimír Mertlík při obhajobě akcí Mili…