Bůh, ne sociální dávky. Ekonomka popsala rodiny s mnoha dětmi

13.11.2023 7:51 | Monitoring

V CEVRO institutu se nedávno konala přednáška Catherine Pakalukové nazvaná „Rodiny s dětmi zachrání stát“. Ekonomka v ní argumentuje, že rodinná politika států se zakládá na mylných předpokladech. Z výzkumu na matkách s více dětmi usuzuje, že finance nehrají takovou roli, protože cena za vychovávání dětí jsou především obětované ambice. A tedy že přídavky na děti porodnost nezvednou.

Bůh, ne sociální dávky. Ekonomka popsala rodiny s mnoha dětmi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Den pro rodinu, manifestace a happening za práva rodičů a dětí, který pořádal spolek Aliance pro rodinu

Pakaluková varovala, že porodnost ve Spojených státech je jen 1,7 dítěte na jednu ženu a jde ještě dolů. V Evropě je to 1,5, v Japonsku dokonce 1,3. I státy, které dříve měly vysokou porodnost, například Mexiko a Indie, mají teď porodnost pod úrovní, kdy se populace nahrazuje. A to vyvolává ve světě napětí, protože státy bojují o jeden z nejcennějších zdrojů, tedy o děti. Státy se pak snaží různými opatřeními porodnost zvýšit a je vidět, že to považují za naléhavý problém. Ale Pakaluková říká, že otázka zní přesně obráceně. Tedy ne jak může stát zachránit rodinu, ale jak může rodina zachránit stát?

Cestovala po Spojených státech za ženami, které se naplno začaly věnovat rodičovství a mají pět, šest, sedm, ale například třeba i patnáct dětí. „To jsou věřící lidé, kteří berou boží přikázaní ‚milujte se a množte se‘ za skutečné pravidlo a požehnání, stejně aktuální, jako když bylo v Bibli zapsáno,“ uvedla ekonomka. Z jejich příběhů se naučila, že mít tolik dětí není primárně otázkou peněz, ale času. Tedy že mít děti znamená obětovat čas, který se dá věnovat něčemu jinému. O tom zejména tyto ženy mluvily, tedy neprospaných nocích, vzdaných plánech a koníčcích, konci času stráveného o samotě, konci svobody a omezení svých potřeb. Jak jedna z matek řekla, mít děti znamená žít pro někoho jiného.

Stát pak podle ní zakládá rodinnou politiku na tom, že tyto početné nábožné rodiny mají důvody pro své chování, které nelze pochopit, zjednodušit a učinit je relevantními pro politická opatření. Dále uvažují, že je možné vytvořit pobídky pro cokoliv. Ale výzkum ekonomky jde proti těmto postojům.

Klade si otázku, zda jsou děti „spotřební zboží“, tedy něco, co si vybíráte, těšíte se z toho kvůli vašemu příspěvku společnosti, nebo jsou něčím, čím se mohou těšit ostatní, životně důležitým statkem a přínosem sám sobě. Dochází k tomu, že jsou obojí. A že v rozsahu, v jakém je možné děti považovat za „zboží“, jsou soukromým zbožím, koupeným a zaplaceným domácností.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Květákový steak za 590 Kč. „Atrakce“ na Lipně, jaké ani moře nenabízí

4:44 Květákový steak za 590 Kč. „Atrakce“ na Lipně, jaké ani moře nenabízí

Smažený sýr s přílohou za 249 korun, svíčková s karlovarským knedlíkem za 295, belgické hranolky za …