Bystroň: Ať Scholz jede do Moskvy, nesmí nechat prostor Číně

22.03.2023 13:14 | Ze sítí

Německý politik Petr Bystroň mluví o návštěvě čínského prezidenta v Rusku. Německého kancléře by na Ukrajinu také vyslal vyjednávat, nechce přenechat místo jen Číně. Čína se pokusí o ukončení války i proto, že si nepřeje oslabení pozice Ruska, které je v dnešním světě protiváhou vůči USA, říká Bystroň. Člen levicové strany Die Linke Gregor Gysi válku odsuzuje, vidí za ní však chyby USA i NATO.

Bystroň: Ať Scholz jede do Moskvy, nesmí nechat prostor Číně
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Petr Bystroň na brněnské konferenci o stavu Evropské unie s názvem: Je Evropská unie reformovatelná?

V pátek 17. 3. oznámilo čínské ministerstvo zahraničí třídenní návštěvu Kremlu prezidenta Si Ťin-pchinga, kde se setká s Vladimirem Putinem. Čína sice oznámila svých svůj 12bodový plán na ukončení války, v kontextu s Ruskem však i nadále mluví jako o „bezmezném přátelství“.

Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

98%
2%
hlasovalo: 38058 lidí

Pro Berliner Zeitung o návštěvě čínského prezidenta hovořil i člen Bundestagu a mluvčí německé strany Die Linke Gregor Gysi. Čína i Rusko dle jeho slov patří do sdružení BRICS, která je protiblokem USA a NATO. Doufá však, že vyjednávání mezi oběma prezidenty by mohlo projednávat i případné úsilí o mír.

„Myslím si, že Čína chce válku bezpodmínečně ukončit,“ říká Gysi. Jednání by mohlo mít na ukončení války vliv i kvůli větší ruské závislosti na Číně. Předpokladem pro mír je nicméně i dohoda s USA, NATO a Ukrajinou, dodává politik. Důvodem, proč Čína a Rusko hodlají prohlubovat svou spolupráci, je dle něj „ignorování ruských zájmů od začátku války NATO proti Srbsku a také ohrožení zájmů Číny“. Tyto chyby ze strany NATO a Evropské unie ruskou invazi na Ukrajinu nicméně neomlouvají. „Nezákonná válka Ruska proti Ukrajině musí být ostře kritizována,“ zdůrazňuje Gysi.

Stejně jako Die Linke požaduje větší snahu o diplomatické řešení války na Ukrajině i strana AfD (Alternative für Deutschland). AfD kritizuje vládu především za posílání zbraní na Ukrajinu, čímž dle nich Německo eskalaci války napomáhá.

„My jako mírová strana vítáme každé diplomatické úsilí o ukončení války,“ prohlašuje člen Bundestagu za AfD Petr Bystroň pro Berliner Zeitung. „Přáli bychom si, aby Olaf Scholz (německý kancléř) odcestoval do Moskvy – podle tradice minulých mírových kancléřů Willyho Brandta a Helmuta Schmidta – a nenechával tak prostor jen Číně,“ uvádí. Zmiňuje dále i to, že diplomatická váha Číny jakožto prostředníka mezi znepřátelenými stranami roste, což lze dle Bystroně vidět i na příkladu Saudské Arábie a Iránu. Upozorňuje i na fakt, že Čína má na Rusko obrovský vliv a Si Ťin-pching a Putin spolu velice dobře vycházejí.

Krom svých ekonomických zájmů chce Čína ukončit válku na Ukrajině i proto, že si nepřeje, aby oslabením Rusko posílilo NATO. „Čína si nepřeje oslabení Ruska jako protiváhy vůči USA,“ míní Bytroň. Rusko a Čína sdílí společný zájem o „transformaci Amerikou ovládaného světa na hegemonii Eurasie,“ uzavírá politik.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luk

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

. Člen levicové strany Die Linke Gregor Gysi válku odsuzuje, vidí za ní však chyby USA i NATO., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseKimjan , 22.03.2023 14:49:34
Chytrej, jak president Pavel. Když budeš dráždit psa a ten tě pak kousne, budeš říkat, že na vině je pes?!

| 5 | 0

Další články z rubriky

Německo: Zmlátili pravičáky. ,,Úctyhodný motiv,” řekl soud. Bystroň přidal silné info

19:32 Německo: Zmlátili pravičáky. ,,Úctyhodný motiv,” řekl soud. Bystroň přidal silné info

ZE SVĚTA Německá levicová extremistka Lina E. byla odsouzena k pěti letům a třem měsícům. Obviněná b…