Bývalý Nečasův poradce odpálil u Šafra bombu: Petříčka chtějí vyměnit, stojí za tím Hrad

05.06.2020 10:53

Možné personální změny na ministerské úrovni glosuje komentátor deníku Forum 24 Jiří Sezemský. Tlak předsedy komunistů Vojtěcha Filipa na odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka je podle něj laciné gesto před sjezdem KSČM. V pozadí jsou prý zájmy Hradu. Premiér Andrej Babiš (ANO) měl zatím neúspěšně navrhnout ministru vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD) výměnu ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) a ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD).

Bývalý Nečasův poradce odpálil u Šafra bombu: Petříčka chtějí vyměnit, stojí za tím Hrad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček a Andrej Babiš

Předseda KSČM, která podporuje Babišovu menšinovou vládu, vyhrožuje bojkotem podpory vlády v přápadě, že ministr Petříček nebude odvolán. Vadí mu, že „Česká republika v podstatě mluví o suverenitě státu, ale poklonkuje a realizuje politiku, která není v českém národním zájmu“.

„Filipova drzost nemá strop“ píše Sezemský, který připomíná, že o poklonkování, které není v českém národním zájmu, hovoří šéf komunistů, který nedávno v rozhovoru pro ruský armádní denik pošpinil odkaz legionářů, kteří sehráli významnou roli při vzniku Československa. „Není to poprvé, kdy Filip a jeho soudruzi otevřeně kolaborují se zájmy Kremlu,“ připomíná komentátor.

Premiér Babiš tvrdí, že Filipovy podmínky nezná a Petříčkovo odvolání nyní neplánuje.

Na odchod šéfa české diplomacie má však tlačit i Hrad, který se s Filipem shoduje v tom, že Petříček dostatečně nereprezentuje jeho východní orientaci. Naposled Zeman odsoudil Petříčkův článek, v němž se vymezil proti izraelské politice.

Předseda vlády měl proto počátkem týdne jednání s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, kde mu měl navrhnout rekonstrukci vlády. Odešli by z ní dva ministři sociální demokracie a dva za hnutí ANO.

„Babiš na tomto jednání požadoval odchod ministra zahraničí Tomáše Petříčka a ministra kultury Lubomíra Zaorálka. Reciproční jména nejsou známa, ale dá se předpokládat, že by jedním z obětovaných ministrů ANO byl šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch,“ odhaduje Sezemský a dodává, že Hamáček tento návrh odmítl, protože by jej nebyl schopen prosadit.

„Filipovy manévry naznačují, že tato partie ještě není dohrána. Bude také záležet na tom, nakolik bude chtít Babiš situaci vyhroti a zda hnutí ANO nakonec vsadí na rizikový vydírací potenciál komunistů, kteří sami bojují o parlamentní přežití,“ uzavírá Sezemský.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nabTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vrchol kampaně v Jihlavě: Koncert pro Vystrčila, koncert pro slušnost. Němcová dorazí s kyticí

21:46 Vrchol kampaně v Jihlavě: Koncert pro Vystrčila, koncert pro slušnost. Němcová dorazí s kyticí

Za pár dní se dosavadní předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v Jihlavě utká bezesporu v jednom z nej…