Bývalý pražský imám podezřelý z podpory terorismu prý nahrával islamofobům na smeč

24.01.2018 7:36

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu, připomíná středeční MF Dnes. Arabista z Akademie věd ČR Bronislav Ostřanský k tomu poznamenává, že tento imám reprezentoval méně přívětivou tvář islámu. I v Česku se prý vede boj o srdce věřících a metody Sámera Shehadeha nemusely být každému po chuti.

Bývalý pražský imám podezřelý z podpory terorismu prý nahrával islamofobům na smeč
Foto: Archiv
Popisek: Modlící se muslimové v mešitě

Sámer Shehadeh býval pražským imámem. Podle MF Dnes se o něj už v minulosti zajímaly tajné služby. Jeho bratr válčí v Sýrii. Bývalý duchovní vůdce části muslimů v Praze zastával podle Ostřanského poměrně rigidní názory, které nebyly každému muslimovi právě po chuti. Někteří věřící se prý jeho mešitě raději zcela vyhýbali.

„Když se před dvěma lety konala demonstrace a muslimové se chtěli účastnit společné modlitby s křesťany a demonstrovat tak svůj tolerantní přístup, varoval v šifrované zprávě před tím, aby se jí muslimové účastnili. Muslimové, kteří totiž přišli, byli přítomni bohoslužbě a neviděli na tom nic špatného. Ale on v tom viděl velký širk, přidružování k Bohu, veliký hřích. V řadě věcí pan Shehadeh představoval tu méně přívětivou tvář islámu,“ konstatoval Ostřanský.

V České republice se nenalézají školy, v nichž by se mohli muslimští duchovní vzdělávat, takže do naší země přicházejí duchovní vůdci ze zahraničí. Shehadeh má česko-palestinské kořeny a o srdce věřících usiloval po svém, preferoval salafistický výklad islámu. Salafismus počítá mimo jiné s potlačením práv nevěřících. Naprostá většina českých muslimů je však nepraktikujících, takže vliv tohoto imáma nebyl nijak velký.

„On zdejším islamofobům nahrával na smeč. Těch kauz bylo více. Otázka, kdo je imámem, je často symbolické rozhodnutí a jasný vzkaz majoritní společnosti. Imám káže při jediné kolektivní páteční modlitbě a na něm je, co dává do kázání. Tím, koho si muslimové zvolí, něco vyjadřují. Odchod pana Shehadeha je proto správný,“ doplnil arabista.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

StarDance: Konec Fridrichové komentoval Robert Záruba. „Gól“ neřval, šlo o politiku. A Soukup...

7:32 StarDance: Konec Fridrichové komentoval Robert Záruba. „Gól“ neřval, šlo o politiku. A Soukup...

Může za vyřazení Nory Fridrichové ze StarDance špatný výkon, nebo spiknutí fanoušků Ortelu? Moderáto…