Bývalý starosta Tišnova sliboval, že promluví o korupci. Teď ale mlčí

06.03.2014 18:37

Dnes již bývalý starosta Tišnova Jan Schneider (ČSSD) ještě před svým odvoláním z funkce varoval své politické oponenty, že v případě svého svržení bude veřejnost a média okamžitě informovat o praktikách svých předchůdců. Nakonec se ale stáhl a s médii nekomunikuje.

Bývalý starosta Tišnova sliboval, že promluví o korupci. Teď ale mlčí
Foto: Redakce
Popisek: Jan Schneider (ČSSD) exstarosta Tišnova

„Promluvím nahlas o nevýhodných smlouvách a klientelistickém přístupu," sliboval Schneider pár minut před hlasováním o svém konci ve funkci starosty. To nakonec skutečně dopadlo v jeho neprospěch, zastupitelé těsnou většinou Schneidera svrhli. Od té doby uplynul již měsíc. Veškeré snahy kontaktovat exstarostu Schneidera s žádostí o poskytnutí údajných kompromitujících materiálů ale končí neúspěchem. Schneider neodpovídá na SMS zprávy, ani na e-maily.

Sociální demokrat Schneider odmítá i pouze naznačit, čeho konkrétně by se slibované „kompro" mohlo týkat. V minulosti často poukazoval na podle Schneidera nevýhodné smlouvy s developerem, který staví rodinné domy v oblasti Hony za Kukýrnou. Podle té mělo město podpořit projekt 60 miliony z městské kasy, smlouvu uzavřelo bývalé vedení radnice v čele s koalicí ODS a KDU-ČSL. Ta vládla do roku 2010. Zda měl Schneider na mysli právě tuto smlouvu, není jisté.

„Nutno podotknout, že Jan Schneider byl ve vedení města i před rokem 2010, jako místostarosta. Měl tedy možnost zasáhnout," upozorňuje současný starosta Tišnova Tomáš Komprs (TOP 09). „Nemáme čas se těmito záležitostmi zabývat. Pracujeme, seznamujeme se s agendou, čeká nás dořešení naléhavých úkolů," dodává Komprs.

Podle právničky Petry Bělinové z protikorupčního občanského sdružení Oživení má politik ve funkci starosty povinnost oznámit policii, že se stal svědkem trestného činu. „Pokud má takový politik důkazy o tom, že se dělo něco nekalého, měl by to neprodleně oznámit policii." Zda se mohlo jednat o pomluvu, kdyby se prokázalo, že Schneider žádnými kompromitujícími materiály nedisponuje, ale Bělinová nepotvrdila: „To je složité. Kdyby nařkl konkrétního člověka, tak ano. V případě takto obecného obvinění se zřejmě o pomluvu nejedná."

Proti Schneiderovu odvolání vznikla na internetu petice, ta má dnes 170 podpisů. V Tišnově v současné době žije téměř 9 tisíc obyvatel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: pms

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Uhelná elektrárna“ Niedermayer nám zatápí. Měl by také ekologicky ukončit činnost. Pravicový komentátor se baví

16:35 „Uhelná elektrárna“ Niedermayer nám zatápí. Měl by také ekologicky ukončit činnost. Pravicový komentátor se baví

Pravicový komentátor Jan Paluska se vysmívá europoslanci Luďku Niedermayerovi (TOP 09), který na své…