ČEZ musí zavřít plynovou elektrárnu v Počeradech

12. 5. 2013 18:01

Moderní plynové elektrárny nemohou konkurovat rostoucímu dovozu levného uhlí z přebytků v USA, kde díky „břidlicové revoluci“ elektrárny masově přecházejí na plyn. Uhlí tak nepotřebují a exportují ho, ovšem pro Evropu zůstává plyn navázaný na ropu, a tak je dražší než americké uhlí. Evropa proto zavírá některé plynové elektrárny.

ČEZ musí zavřít plynovou elektrárnu v Počeradech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přívodní vidlice od elektrospotřebiče
reklama

Posledním příkladem je středeční oznámení německého koncernu E.ON, že zvažuje zavřít nedávno vybudovanou elektrárnu na zemní plyn ve slovenských Malzenicích. Upozornil na to americký deník The Wall Street Journal.

Minulý týden také obchodní ředitel ČET Alan Svoboda prohlásil, že po většinu roku se společnosti nevyplatí spouštět novou plynovou elektrárnu v Počeradech – výroba elektřiny z plynu je nyní nákladná.

V Počeradech na Mostecku stojí uhelná elektrárna už od roku 1970, postupně však byla modernizována. Vedle ní měla být letos uvedena do provozu moderní paroplynová elektrárna, která by měla emise nižší o 70 procent. Její výstavba přišla ČEZ na 20 miliard korun.

"Podniky jen stěží provozují plynové elektrárny tak, aby to bylo rentabilní. A platí to dokonce i pro nejmodernější zařízení," uvedl pro americký deník analytik firmy IHS Energy Kash Burchett.

„V této chvíli ekonomika těží z levné elektřiny," tvrdí finanční ředitel E.ON Marcus Schenck. To ale podle něj platí, "jen pokud si řekneme, že ochrana životního prostředí nebude politickou prioritou".

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Totální vynadání novinářům. Kvůli Prymulovi: „Co to píšete? Vždyť to je jinak“

13:22 Totální vynadání novinářům. Kvůli Prymulovi: „Co to píšete? Vždyť to je jinak“

Včerejší titulky v několika médiích patřily epidemiologu Romanu Prymulovi kvůli jeho interview s Mar…