COVID? U nás lehčí než chřipka. Na tu umřelo 1500 ročně, na „koronu“ zřejmě míň, říká studie Bulovky

10.08.2020 9:52

V České republice rostou počty lidí, které prodělaly či prodělávají nemoc covid-19. Profesoři Roman Prymula a Ladislav Dušek se v Otázkách Václava Moravce shodli na tom, že se prozatím není třeba znepokojovat. Studie Nemocnice na Bulovce naznačuje, že v Česku je prozatím koronavirus méně nebezpečný než klasická chřipka, na kterou rok co rok umírá na 1500 lidí.

COVID? U nás lehčí než chřipka. Na tu umřelo 1500 ročně, na „koronu“ zřejmě míň, říká studie Bulovky
Foto: NNB
Popisek: Nemocnice Na Bulovce; logo

Studie Nemocnice Na Bulovce naznačuje, že v Česku se koronavirus nechová zdaleka tak nebezpečně jako klasické viry chřipky, které ročně zabijí na 1500 lidí.

Anketa

Obáváte se dalšího vývoje situace kolem nemoci COVID-19?

53%
hlasovalo: 7765 lidí
 

Za studií stojí infekcionista z Nemocnice na Bulovce Jiří Beneš, který upozorňuje, že nemoc v Česku prodělaly tisíce lidí, ale většinou měly jen lehký průběh.

Většina infekcí probíhá buď asymptomaticky (bezpříznakově), nebo jako lehké samoúzdravné onemocnění, podobné jiným nespecifickým virovým onemocněním. Typické obtíže zahrnují rýmu, zvýšenou teplotu, slabost, bolesti v kloubech a ve svalech, ztrátu čichu apod. Tyto obtíže zpravidla trvají 1–5 dní, pak odezní. Stav pacientů s touto formou nemoci nevyžaduje hospitalizaci,“ stojí v textu studie, jež bez úprav uveřejnil server Lidovky.cz.

Ve chvíli, kdy virus napadne plíce, se většinou přistupuje k hospitalizaci pacientů.  Zvlášť těžké průběhy nemoci si pak žádají pobyt na lůžku na jednotkách intenzivní péče. Ale k tomu dochází především u rizikových úacientů. Úkolem státu je proto snažit se o to, aby virus do této skupiny nepronikl.

Prozatím prý neexistují jasná data o tom, že by koronavirus u většiny nemocných zanechával závažná poškození srdce a dalších zásadních orgánů. Tato poškození se prý objevují jen u malého vzorku pacientů.

„V současnosti je možné epidemiologickou situaci v ČR stále hodnotit jako klidnou, i když počet pozitivně testovaných osob mírně přibývá. Vždy je potřeba brát v úvahu, kolik lidí bylo testováno, protože čím víc budeme testovat, tím víc pozitivních případů se objeví. To ale samo o sobě není důvodem k obavám. Kdybychom v době podzimních plískanic vyšetřovali populaci na přítomnost virů způsobujících rýmu a nachlazení, pravděpodobně bychom získali údaje o vysokém počtu nakažených – a přitom společnost funguje dál,“ stojí ve studii.

Pokud se něco zásadně nezmění, s nemocí covid-19 podle studie v Česku nezemře víc než jeden tisíc lidí za rok a jak již bylo řečeno, to je méně úmrtí, než způsobují klasické chřipkové viry.

„Covid-19 se tedy v našich podmínkách chová mírněji než chřipka; samozřejmě za předpokladu, že nedojde k explozivnímu šíření. Naopak, postupné a kontrolované šíření viru v populaci nepředstavuje ohrožení, lze se dočíst ve studii.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Jak se vám se Svobodou jedná?

Zdá se, že má problém se s ostatními dohodnout. Za mě je to strašně arogantní člověk, osobně ho sice neznám, ale když ho vidím, tak na mě působí jak červený hadr na býka

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Podpora vlády visí na vlásku, varoval politolog. V zimě může být husto...

18:38 Podpora vlády visí na vlásku, varoval politolog. V zimě může být husto...

Výsledky nedávno uskutečněných komunálních a senátních voleb podle politologa Tomáše Lebedy nemůže ž…