„Schválili jsme ve vládě pomoc 20 milionů korun na nákup vozidel. Jsme připraveni ji rozšířit,“ uvedl Chovanec. Makedonská strana předala Česku seznam věcí, které by pomohly jejím policistům migrační proud na hranici zvládat. Žádá například o radary, prostředky pro noční vidění a další vybavení. „Část z toho jsou české výrobky. Budeme preferovat především to, co můžeme dodat z vlastních zdrojů,“ uvedl Chovanec.
Pokud podle něj „selže dohoda EU s Tureckem“ a nepodaří se výrazně snížit počet lidí, kteří míří z Turecka do Řecka, stane se Makedonie „nárazníkovým pásmem“. Země visegrádské skupiny (V4) se už dohodly, že by Makedonii i další státy na Balkáně podpořily.
Podle Chovance má makedonská policie asi 12.000 příslušníků. Velká část z nich je na hranicích. „Kromě lidských zdrojů je potřeba i technická a materiální pomoc. Lépe vybavená makedonská policie znamená i lepší ostrahu hranice,“ řekl ČTK a České televizi makedonský ministr vnitra Oliver Spasovski. Podotkl, že Makedonie se chce na řešení situace podílet a chce spolupráci se státy v regionu i s V4 a osmadvacítkou prohloubit. Země usiluje o vstup do EU a NATO.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk