ČR poskytne Makedonii technické vybavení pro lepší ostrahu hranic

26. 2. 2016 12:20

Česko poskytne makedonské policii technické vybavení pro lepší střežení makedonsko-řecké hranice, přes kterou do Evropy proudí běženci. Poslat by mohlo radary či přístroje pro noční vidění. Vláda už schválila částku 20 milionů korun na nákup vozidel. Také čeští policisté zůstanou v pohraniční oblasti Makedonie déle. Jejich mise neskončí v polovině března, ale potrvá zatím do konce dubna. Novinářům to dnes v záchytném táboře Vinojug na makedonsko-řecké hranici řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

ČR poskytne Makedonii technické vybavení pro lepší ostrahu hranic
Foto: Balazs Beli
Popisek: Maďarsko-chorvatská hranice

„Schválili jsme ve vládě pomoc 20 milionů korun na nákup vozidel. Jsme připraveni ji rozšířit,“ uvedl Chovanec. Makedonská strana předala Česku seznam věcí, které by pomohly jejím policistům migrační proud na hranici zvládat. Žádá například o radary, prostředky pro noční vidění a další vybavení. „Část z toho jsou české výrobky. Budeme preferovat především to, co můžeme dodat z vlastních zdrojů,“ uvedl Chovanec.

Pokud podle něj „selže dohoda EU s Tureckem“ a nepodaří se výrazně snížit počet lidí, kteří míří z Turecka do Řecka, stane se Makedonie „nárazníkovým pásmem“. Země visegrádské skupiny (V4) se už dohodly, že by Makedonii i další státy na Balkáně podpořily.

Podle Chovance má makedonská policie asi 12.000 příslušníků. Velká část z nich je na hranicích. „Kromě lidských zdrojů je potřeba i technická a materiální pomoc. Lépe vybavená makedonská policie znamená i lepší ostrahu hranice,“ řekl ČTK a České televizi makedonský ministr vnitra Oliver Spasovski. Podotkl, že Makedonie se chce na řešení situace podílet a chce spolupráci se státy v regionu i s V4 a osmadvacítkou prohloubit. Země usiluje o vstup do EU a NATO.

„Nemůžeme platit celou výbavu místní policie. Krátkodobě ale můžeme překlenout to období, kdy je tady ten nápor. Špatná zpráva je, že tlak na hranici neustupuje,“ řekl Chovanec. Podle něj je zásadní oddělit uprchlíky od ekonomických migrantů, kteří mohou ve své vlasti požádat o vízum k cestě.

Na makedonsko-řecké hranici u města Gevelija nyní slouží 27 českých policistů – 24 mužů a tři ženy. Mají s sebou dva psy. „Česká strana už dostala oficiální žádost o prodloužení mandátu. Připravujeme už nový kontingent, který by měl policisty nahradit. Budeme pokračovat v posilování činnosti na makedonském území,“ řekl novinářům policejní prezident Tomáš Tuhý.

Tři desítky policistů

Podle něj kolegy v Makedonii vystřídají 19. března tři desítky policistů. V okolí Gevgelije a v přijímacím středisku Vinojug slouží spolu s Makedonci kromě Čechů také posily ze Slovinska, Chorvatska či Slovenska.

Podle údajů úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Makedonie ve čtvrtek zaregistrovala kolem 550 běženců. Minulý týden to bylo denně v průměru zhruba 660. O dva týdny dřív denní průměr činil 2100 zaregistro­vaných.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Eurošprcka a Dublin IV: Kalouskova věta o Czexitu vyvolala vážnou reakci

20:16 Eurošprcka a Dublin IV: Kalouskova věta o Czexitu vyvolala vážnou reakci

Po opuštění EU bychom v případě, že zůstaneme na evropském společném trhu, museli stejně dodržovat e…