ČR vždy kladla důraz na snižování strukturálního deficitu, prohlásil Nečas v Bruselu

14.03.2013 21:50

Česká republika usilovala o snižování strukturálního rozpočtového deficitu ještě před tím, než o tom začal jednat dnešní summit Evropské unie. V Bruselu to řekl premiér Petr Nečas, podle něhož vláda ovšem snižování rozpočtových deficitů již přibrzdila, aby nebránila růstu. Podle Nečase není adekvátní mluvit v souvislosti s ekonomickými problémy Evropy o riziku sociální exploze.

ČR vždy kladla důraz na snižování strukturálního deficitu, prohlásil Nečas v Bruselu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas
reklama

Lídři EU mají dnes podpořit právě důraz na snižování strukturálních deficitů, které jsou nižší, protože nezahrnují cyklické výkyvy ekonomiky. Tento přístup, by mohl poskytnout více času zemím, jako je Itálie a Francie, které budou mít problémy dodržet požadovaný schodek tří procent hrubého domácího produktu. Na summitu se také očekává debata o rovnováze mezi rozpočtovými škrty a podporou růstu.

Evropská pomoc zamíří do zemí s vysokou nezaměstnaností mládeže

"Vždy jsme kladli důraz na pokles strukturálního deficitu," řekl Nečas. Již před tímto summitem podle Nečase ovšem vláda zareagovala na ekonomický pokles snížením temp škrtů. Na začátku volebního období měla jeho vláda podle něj ambici dostat deficit na 1,6 procenta HDP. "Ale zůstaneme pod těmi třemi procenty, právě proto, aby nebyl dušen ekonomický růst," dodal premiér.

Před jednáním lucemburský premiér Jean-Claude Juncker řekl, že nemůže vzhledem ke stagnaci a vysoké nezaměstnanosti vyloučit riziko sociální revoluce. Podle Nečase to jsou "zbytečně expresivní slova". "Samozřejmě jsou země, kde je sociální situace velmi napjatá," řekl a připomněl, že ČR má "má šestou nejnižší nezaměstnanost z celé EU". "Jsou země, kde nezaměstnanost mladých dosahuje 50 procent. Takže ten problém je samozřejmě velmi závažný, ale používat takto expresivní výrazy není adekvátní situaci," uvedl Nečas.

Summit by měl také potvrdit šest miliard eur (153 miliard korun) v boji s nezaměstnaností mládeže. Podle Nečase se bude pomoc týkat spíš zemí s velkou nezaměstnaností mládeže do 25 let. "ČR je na tom z tohoto pohledu poměrně solidně, máme devátou nejnižší nezaměstnanost lidí do 25 let, jsme něco nad 20 procenty," uvedl.

V ČR se bude tato pomoc týkat jen některých regionů, podle Nečase zřejmě Ústeckého kraje. Konkrétní velikost pomoci ale bude záviset až na přesných propočtech.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Němcová si přečetla Seznam a vyděsila se: Už je tu Sputnik! Kriticky vážná situace! Ale je to trochu jinak...

16:41 Němcová si přečetla Seznam a vyděsila se: Už je tu Sputnik! Kriticky vážná situace! Ale je to trochu jinak...

Ruská vakcína Sputnik V je podle informací některých českých médií v České republice, kam se dostala…