ČSSD a ANO budou opět jednat s církvemi. Sejdou se ke konci března

17.03.2014 18:47

Další schůzka církví se zástupci sociálních demokratů a hnutí ANO se uskuteční 25. března večer. Budou opět vyjednávat o snížení náhrad za nevydaný majetek i o dohodě, jaká by měla být úloha církví ve společnosti. ČTK to dnes řekl generální sekretář České biskupské konference Tomáše Holub. Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) dnes také zřídil šestičlenný monitorovací výbor pro restituce složený z vládních stran.

ČSSD a ANO budou opět jednat s církvemi. Sejdou se ke konci března
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš s Bohuslavem Sobotkou
reklama

Na začátku února požadoval vyjednávací tým ČSSD a ANO k církevním restitucím snížení náhrad za nevydaný majetek zhruba o 13 miliard korun, úpravu inflační doložky a účelové zavázání náhrad. Zástupci církví to ale odmítají. Podle současné dohody má stát církvím během 30 let jako náhradu za nevydaný majetek vyplatit 59 miliard korun navýšených o inflaci.

Církve podle zákona o majetkovém vyrovnání mají dostat nemovitý majetek, o který byly za komunismu připraveny, v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Zároveň se během 17 let církvím má postupně až na nulu snížit příspěvek na podporu činnosti, který dnes činí asi 1,5 miliardy korun ročně.

Vládní výbor bude mít šest členů

Vládní monitorovací výbor bude mít místo původně navrhovaných pěti členů šest - členkou bude i ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Poradní orgán vlády má čtyřikrát ročně informovat o tom, jak se vydává církevní majetek. Nebude ale mít rozhodovací pravomoc, aby mohl zasahovat do probíhajících sporů.

Členem týmu, o němž se prý dnes bouřlivě diskutovalo, budou vedle Sobotky a Válkové ministr financí Andrej Babiš (ANO), vnitra Milan Chovanec (ČSSD), kultury Daniel Herman a zemědělství Marian Jurečka (oba KDU-ČSL). Stálými hosty budou zástupci institucí, kterých se restituce nejvíce týkají, například ředitelé Národní galerie, Státního pozemkového úřadu nebo Lesů ČR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mlátí řidiče, zapalují auta. Všechno jinak. Čech z Izraele: Co vám neukazují

19:57 Mlátí řidiče, zapalují auta. Všechno jinak. Čech z Izraele: Co vám neukazují

Zápalné bomby a rakety. Hoří auta i synagogy, počet mrtvých roste. Jako každodenní realitu, kterou m…