ČSSD navrhla vyrovnání s církvemi. Zavedla by církevní daň

17.08.2012 14:29

ČSSD v pátek na tiskové konferenci představila vlastní plán vyrovnání státu s církvemi, zejména náhrad za majetek, který nelze vrátit. Doporučují tak činit cestou daňových asignací nebo církevní daně. Hlavní problém vidí v tom, že lidé nechápou, proč by měl stát církvím takto přispívat.

ČSSD navrhla vyrovnání s církvemi. Zavedla by církevní daň
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka
reklama

Sociální demokraté doporučují, aby finanční kompenzací za církevní majetek, který z různých důvodů nelze vrátit, byla církevní daň nebo daňově neutrální asignace. „Částku odváděnou církvi by poplatník mohl odečíst od vypočtené daně,“ doporučil předseda ČSSD dnes na tiskové konferenci.

Tím by podle něj byl odstraněn nejkontroverznější bod církevního vyrovnání, tedy téměř šedesátimilionové kompenzace. „Lidé nechápou, proč by měli touto formou financovat církve v situaci, kdy dnes naprostou většinu sociálních, zdravotních a školských služeb zajišťuje v naší zemi veřejný sektor, a nikoliv církve,“ vysvětluje Sobotka.

Místopředseda strany Lubomír Zaorálek uvedl, že strana se pokusí prosadit znovuotevření debaty o vyrovnání státu s církvemi, které považuje za nepřiměřené. Nechce například připustit, aby církve mohly volně nakládat s majetkem a obává se, že bude prolomena hranice Února 1948.

Zákon o církevních restitucích v tomto týdnu Senát vrátil Poslanecké sněmovně, a proto bude nutné jej tam znovu projednat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,To bylo Vašíkovi Moravců 7 let..." Hvězda ČT znectila Petra Žantovského s kolegou. Teď si přečte příběh

14:55 ,,To bylo Vašíkovi Moravců 7 let..." Hvězda ČT znectila Petra Žantovského s kolegou. Teď si přečte příběh

„Je to už relativně dávno. Asi tak někdy v roce 1993 mi můj ctěný a nezapomenutelný přítel Karel Kry…