ČSSD s ANO chtějí schválení rozpočtu do konce roku

29. 11. 2013 5:58

Zástupci ČSSD a hnutí ANO se v noci na dnešek shodli na potřebě schválení státního rozpočtu na příští rok do konce prosince. Strany budoucí koalice také chtějí do konce roku předložit novelu zákona o státní službě, kterou po ČR požaduje Evropská komise. Na tiskové konferenci po nočním jednání to v Lidovém domě řekli předsedové stran Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš. Své závěry chtějí dvě nejsilnější strany budoucí koalice předložit lidovcům.

ČSSD s ANO chtějí schválení rozpočtu do konce roku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

"Jsem velmi rád, že jsme se dohodli na společném úsilí, které bude směřovat k co nejrychlejšímu schválení rozpočtu," řekl na tiskové konferenci krátce před půlnocí Sobotka. ANO a ČSSD podle něj nechtějí rozpočtové provizorium. Co nejrychlejší shoda na rozpočtových návrzích přispěje k posílení kladného vnímání Česka ve světě.

Lídr ANO Babiš zdůraznil, že vyjednávači o návrhu státního rozpočtu pro rok 2014 dlouho diskutovali. "Ne úplně s ním souhlasíme, ve druhém čtení navrhneme nějakou úpravu," dodal. Podle ANO se dají redukovat zejména hlavní a vedlejší výdaje státu.

Zákon o státní službě chtějí ČSSD a ANO předložit společně s lidovci ještě před tím, než bude sestavena vládní koalice. "Abychom ještě v prosinci návrh předložili a mohl začít platit v první polovině příštího roku," uvedl Sobotka. Evropská komise přijetím zákona o státní službě podmiňuje čerpání peněz z fondů EU.

Podle předsedy sociální demokracie se zástupci ANO a ČSSD bavili dlouhou dobu o daních. Jejich představy se sblížily v oblasti evropské integrace či bezpečnosti. Vyjednávací týmy diskutovaly také o sociální politice, zdravotnictví, změnách Ústavy a ústavního pořádku. Pokročily prý v diskuzi o penzijní reformě, kde ČSSD dlouhodobě prosazuje zrušení takzvaného druhého pilíře. Sobotka dnes řekl, že mezi ANO a sociálními demokraty začíná panovat větší shoda. "Myslím, že se blížíme dohodě. Je třeba vést diskuzi na celoparlamentní úrovni," upřesnil Babiš.

Podle Sobotky ANO předložilo ČSSD připomínky k materiálu popisujícímu návrhy na podporu hospodářského růstu, které sociální demokraté zapracují do návrhu koaliční smlouvy.

Koalice neřeší problém s lustrací

Dokument chtějí mít strany hotový zhruba do dvou týdnů. Poté jej budou muset schválit jednotlivé politické subjekty v koalici ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Vyjednávací týmy všech tří stran se nad smlouvou sejdou poprvé v pondělí v 18:00 hodin v Poslanecké sněmovně.

Sociální demokraté a Babišova strana v noci na dnešek zcela uzavřeli kapitolu školství a zdravotnictví, řekl Sobotka. Daňovou problematiku budou muset nadále řešit.

Babiš řekl, že budoucí koalice neřeší problém jeho osoby s lustrací. Prezident Miloš Zeman podmiňuje lustračním osvědčením jmenování členů kabinetu. Babiš se ale nyní na Slovensku soudí kvůli údajným kontaktům s komunistickou StB. Proto se objevily spekulace, že by do vlády mohl nastoupit na pozici vicepremiéra, který by neměl žádné vlastní ministerstvo. Podle některých právníků by ho pak Zeman mohl jmenovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Skřet Klaus ml.!“ Milion chvilek zbrojí: Lidé se zlobí na Trikolóru, mají nový plán

14:19 „Skřet Klaus ml.!“ Milion chvilek zbrojí: Lidé se zlobí na Trikolóru, mají nový plán

Václav Klaus mladší opět naštval účastníky protestů Milionu chvilek pro demokracii. Neřekl nic novéh…