ČT by SSSR a Rudou armádu nejraději úplně zapřela. Petr Uhl se naštval a napsal, jak si rok 1945 pamatuje on

05.05.2015 9:19

Známý levicový politolog Petr Uhl na svém blogu zveřejnil svůj text, ve kterém se pozastavuje nad letošní podobou připomínky konce druhé světové války. Podle Uhla se dnes i na veřejnoprávních médiích, která by měla dbát o vyváženost, zdůrazňuje význam amerických osvoboditelů, zatímco o těch sovětských by se nejraději úplně mlčelo.

ČT by SSSR a Rudou armádu nejraději úplně zapřela. Petr Uhl se naštval a napsal, jak si rok 1945 pamatuje on
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Uhl
reklama

„Připadají mi ty reportáže Českého rozhlasu a České televize, tedy médií veřejné služby, jako vyráběné přes kopírák,“ zahajuje svou úvahu na blogu Petr Uhl. Obvykle prý mívají dvě části. První je z Plzně a ukazuje hrdinství Američanů a Belgičanů zařazených do americké armády. Druhá část bývá pro vyváženost z východní části země, ale mluví se takřka výlučně o československém armádním sboru pod vedením Ludvíka Svobody. „V reportážích vždy hledám výrazy „Rudá armáda“ a „sovětský“. Jsou jen ojedinělé, jako kdyby SSSR ani neexistoval,“ dodává Uhl.

Přidává statistiku, že na československém území padlo tři a půl tisíce vojáků Svobodova sboru a na 150 tisíc vojáků sovětských.

„Osvobození Prahy je jedna z mých prvních dětských vzpomínek, bylo mi tři a půl. Vždy se mi to vybaví začátkem máje, když voní šeříky, jimiž rudoarmějce Pražané tehdy zasypávali,“ vzpomíná Uhl. Dnes už prý nikdo nevyžaduje vděk, jen uznání, že zemřeli v boji za správnou věc, a ani toho se nedostává.

Celý komentář ZDE

Jako příklad uvádí Uhl nedávné pohřbívání pilota Rudé armády Vasilije Alexejeviče Staška, jehož ostatky byly v nepřístupném terénu nalezeny teprve vloni. Po jejich uložení do hrobu se psalo, že byl pohřben „ukrajinský letec“. Podobně se v poslední době stále zdůrazňuje, že hlavní část tažení střední Evropou provedl „ukrajinský front“.

„Při oslavách, pietě či vzpomínce je ovšem důležitá přiměřenost, stejně jako v právu či novinařině. A letos při oslavách osvobození země přiměřenost zvláště postrádám,“ uzavřel Uhl.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jakub Vosáhlo
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

20:21 To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

Český lev se letos obešel bez diváků v Rudolfinu. Ceremoniál nicméně proběhl před kamerami České tel…