ČT lže! Z pana Bartoška se mi chce zvracet! Kauza hyen! Faltýnek, lidovec a brutální řež, jakou Moravcova věž dlouho nezažila

18.11.2018 14:14

„ČT lže! Z pana (Jana) Bartoška se mi chce zvracet! Tady se dělá mediální kauza hyen!“ Moderátor Václav Moravec si do Žižkovské věže pozval prvního místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka a ten se pořádně rozjel. A nebyl sám. Lidovec Bartošek zmínil „slimáčky“, když hovořil o poslancích SPD Tomia Okamury.

ČT lže! Z pana Bartoška se mi chce zvracet! Kauza hyen! Faltýnek, lidovec a brutální řež, jakou Moravcova věž dlouho nezažila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor pořadu OVM Václav Moravec
reklama

Hosty nedělních Otázek Václava Moravce byli předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, lidovecký poslanec Jan Bartošek, poslanec hnutí Svoboda a přímá demokracie Radek Koten a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Moderátor Václav Moravec zahájil diskusi těchto tří pánů odkazem na sobotní oslavy 29. výročí sametové revoluce.

Popis oslav 17. listopadu uvedl Moravec prohlášením, že předseda vlády Andrej Babiš (ANO) položil věnec k památníku na Národní třídě uprostřed noci, čímž se vyhnul rozzlobeným demonstrantům. Aktivisté poté ráno jeho věnec hodili do koše. Hamáček předstoupil před občany za bílého dne, nebál se jejich názoru a diskutoval s nimi. Když měl 17. listopad popsat jedním slovem, použil výraz „demokracie“. Přímo před kamerami ocenil policii, která udržela ve městě pořádek. „Policie odvedla obrovský kus práce, já už jsem za to poděkoval včera,“ řekl Hamáček.

Faltýnkovi prý bylo z letošních oslav 17. listopadu smutno. „Část naší veřejnosti se snaží zprivatizovat 17. listopad pro sebe. Já si myslím, že to je svátek všech občanů, a když jsem viděl, že kytice prezidenta Miloše Zemana skončila v koši, tak toho mně bylo velmi líto,“ prohlásil Faltýnek před kamerami. „Já si osobně myslím, že velký podíl na rozdělení společnosti mají i média“.

Koten se vyjádřil podobně. I jemu přišlo líto, že věnec od prezidenta republiky skončil v koši. Nevolil by prý ale ani slova hradního mluvčího Ovčáčka, který demonstranty označil za „lůzu“. Je to nálepkování, které podle Kotena jen prohlubuje společenské příkopy.

Lidovec Bartošek konstatoval, že 17. listopad potvrdil, že společnost je „bolavá, je dlouhodobě rozdělená“. Bartošek včerejší protesty chápe tak, že lidé vyjádřili touhu po určité změně. „Ale vyhazovat květiny je přes normu,“ řekl Bartošek. Faltýnek se okamžitě ozval. „Změna se prosazuje ve volbách. Tady v říjnu v roce 2017 proběhly volby a nějak dopadly,“ připomněl Faltýnek s tím, že snaha měnit politickou konstelaci v zemi jinak než volbami mu přijde podivná.

Když znovu dostal slovo Bartošek, uvedl, že by rád zjistil, zda policie postupuje tak důsledně jako v kauze květin v koši i v kauze Čapí hnízdo a možného únosu syna premiéra Andreje Babiše mladšího na Krym. Bartošek má o důslednosti policie své pochybnosti. Poslanci hnutí ANO, SPD a KSČM však tuto věc odmítají řešit na bezpečnostním výboru Sněmovny.

Hamáček se okamžitě policie zastal. „Já jako ministr vnitra požaduji po policii, aby postupovala podle zákona a ty věci vyšetřovala, a to dělá. Policie to prošetřuje,“ zdůraznil Hamáček, že prověření celé situace rozhodně nelze naložit na bedra bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny ČR. „Není možné živou kauzu řešit na bezpečnostním výboru,“ řekl Hamáček.

Faltýnek přizvukoval. „Mně se nechce věřit vlastním uším, co tady kolega Bartošek říká. On chce být současně policistou, současně státním zástupcem a současně soudcem,“ rozčiloval se Faltýnek. „Ale to není pravda,“ bránil se okamžitě Bartošek.

Krátce poté se Faltýnek tvrdě obul do médií, především do reportérů televize Seznam Jiřího Kubíka a Sabiny Slonkové. Nešetřil ale ani Českou televizi. „Tady se dělá mediální kauza hyen, že obviněný člověk v kauze Čapí hnízdo Andrej Babiš mladší nebyl vyslechnut policií. A policie ví, kde je. Česká média rozpoutala hon na psychicky nemocného člověka. Víte, já jsem včera jel natankovat a na benzince mě zastavil jeden pán a říká mi: Pane Faltýnek, mně je špatně z toho, co se tady děje, co ti novináři předvádějí. Mně z toho úplně buší srdce,“ citoval Faltýnek jakéhosi občana.

„Vy jako Česká televize jste o mně třikrát za den řekli, že jsem byl členem představenstva farmy Čapí hnízdo. Kdybyste se podívali do rejstříků, tak zjistíte, že jsem nikdy nebyl členem těch orgánů. Já hovořím o veřejnoprávní televizi, která lže a říká, že je to ložený a že tady dostanu osm let natvrdo a podobný nesmysly,“ rozčiloval se Faltýnek.

Moravec se zeptal, zda nepovažuje za podivné, že fotografie svého údajného nemocného syna uveřejnil na svém Facebooku i sám premiér Andrej Babiš. Pokud se tak zlobí na média, že uveřejnila informace o jeho synovi, proč je zveřejňuje i on sám? Faltýnek odmítal odpovědět. „Ta otázka není podstatná,“ řekl prostě a krátce.

Bartošek se postavil na stranu Moravce. Každý rodič, jehož dítě trpí schizofrenií, ví, jak je to těžké a že takový potomek potřebuje klid. Ale premiér místo klidu dopřál svému synovi mediální pozornost, když on sám psal na sociálních sítích. Připomněl také, že český premiér vlastní majetky ve Francii, takže se Andrej Babiš mohl léčit tam. Nebo se mohl léčit ve Švýcarsku, když je švýcarským občanem. Ale Babiš umožnil výjezd svého syna na Krym, přičemž jeho průvodcem byl Rus a prodejce kol Petr Protopopov. „A já si kladu otázku, jak je premiér schopen chovat se ke státu, když se takto chová ke svému dítěti,“ uvedl Bartošek.

A Faltýnek se neudržel. „Já se omlouvám, ale mně se tady chce z Bartoška zvracet,“ vypálil Faltýnek. Předseda poslaneckého klubu hnutí ANO je bytostně přesvědčen, že tu pokračuje kauza honu na pana premiéra. „Vy mně tady dáváte otázky, na které neumím odpovědět. Možná by na ně uměl odpovědět pan premiér Babiš, pokud by se mu nechtělo z pana Bartoška zvracet, jako se chce mně, ale já to vydržím,“ pokračoval v kanonádě Faltýnek.

Posléze obvinil Bartoška, že kauzu Čapí hnízdo zvedá, protože lidovci mají málo procent v předvolebních průzkumech a snaží se zviditelnit.

Bartošek v odpovědi poukázal také na možné bezpečnostní riziko, které tu může existovat v souvislosti s tím, že vláda uvažuje o dostavbě jaderných elektráren. Jedním ze zájemců o dostavbu elektrárny jsou i Rusové a syn premiéra se v jednu chvíli ocitl na ukrajinském území ovládaném Ruskem. „Všichni na to upozorňují, premiérův syn se pohyboval na Krymu a my budeme dělat, že se nic nestalo,“ kroutil hlavou nevěřícně Bartošek.

„Ale to jsou nesmysly, co vy tady říkáte,“ ozval se znovu Faltýnek.

Když se dostal ke slovu Hamáček, zdůraznil, že kauzu hnutí ANO si musí vyřešit hnutí ANO, úkolem ČSSD je prosazovat politiku pro lidi, což sociální demokracie také dělá. A pokud tady opozice volá po pádu vlády, tak Hamáček chce vědět, co přijde po tomto pádu. „Já jsem ve Sněmovně velmi dlouho a za mnou chodí i opoziční politici a říkají: Hlavně tu vládu udržte, protože my nevíme, co bude potom,“ řekl Hamáček. Sociální demokraté prý musejí vzít v potaz také to, že SPD je připravena ČSSD nahradit v podpoře vlády a eliminovat úspěšnou politiku ČSSD.

Koten oponoval, že SPD by ve volbách bojovala např. proti Istanbulské úmluvě. Lidovec Bartošek poté připomněl, jaký obrat SPD předvedlo hnutí, když napřed stanulo po boku stran žádajících pád Babiše, aby později přispěchalo za Babišem a nabídlo mu, že předsedu vlády podrží u moci. Výměnou za jisté ústupky. „Zavětřili kapustičku slimáčci a nastal obrat,“ řekl Bartošek.

Také Faltýnek sebevědomě tvrdil, že Babišova vláda je úspěšná, že zlevňuje jízdné seniorům i studentům, že navyšuje důchody a zemi se daří. Ale odvaha opozice je prý možná tak velká, že seženou hlasy pro rozpuštění Sněmovny.

Bartošek v reakci na tato slova konstatoval, že opozice nezpochybňuje vítězství hnutí ANO v posledních volbách, ale usiluje o to, aby se premiérem stal někdo jiný než Andrej Babiš. „Může to být i tady pan Faltýnek, štěstí se někdy unaví,“ řekl se smíchem Bartošek. „Nikdy, pane kolego,“ odvětil Faltýnek.  

Hamáček se v pořadu zastal současného vedení rozvědky. Premiér Babiš v průběhu týdne naznačoval, že za tlakem na něj stojí možná i česká nebo jiná zahraniční rozvědka, ale Hamáček jasně řekl, že za současné vedení české rozvědky ručí, že se nic takového nedělo.

Předseda ČSSD by prý ocenil, kdyby Babiš přijal slovenský model a stejně jako někdejší premiér Robert Fico odstoupil z funkce a premiérem se stal někdo jiný. Faltýnek vysvětlil, proč to hnutí ANO tak vehementně odmítá. „Kauza Čapí hnízdo je vymyšlená,“ řekl prostě a krátce. Faltýnek věří, že Babiš měl zapotřebí páchat dotační podvod. Tomu, že ho před deseti lety spáchal, snad nikdo nevěří. „Kromě pana (Miroslava) Kalouska (TOP 09),“ rýpl si Faltýnek. „Ještě že ho máte,“ odvětil Moravec.

Faltýnek poté znovu zopakoval, že ČT o něm v minulosti šířila nesmysly a prý to dodnes nikdo neřešil. Poslanec věří, že se i u Andreje Babiše ukáže, že je nevinen.

Bartošek poukázal na to, že v minulosti čeští premiéři odstupovali, když si byli vědomi toho, že nedávají dobrý příklad občanům. „Chováním pana premiéra jsme se dostali na Balkán,“ pravil poslanec KDU-ČSL.  

Moravec poté otevřel ještě jedno téma – volby do Senátu. V horní komoře Parlamentu má opozice většinu a i senátoři vládní ČSSD dávají najevo, že někdy mohou jít v hlasování proti vládě.

Moravec chtěl slyšet, zda SPD někdy podpoří vládu, když jí Senát vrátí zákon. Koten odvětil, že se poslanci Okamurova hnutí rozhodují podle toho, co konkrétní zákony obsahují.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Miloš Polák
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Německo vládne EU: Migranty přijmete! Postaráme se, vzkázalo i Česku. Je VIDEO

7:03 Německo vládne EU: Migranty přijmete! Postaráme se, vzkázalo i Česku. Je VIDEO

Poslanec za AfD Peter Bystroň interpeloval německého ministra zahraničí Heiko Maase ve věci přerozdě…