ČT přinesla zděšení umělkyně, která byla v Maďarsku. A s voliči Orbána jste mluvila? dotázal se Železný. A ona...

4. 12. 2018 10:17

V Událostech, komentářích na ČT24 se Jakub Železný zabýval tématem Maďarska premiéra Viktora Orbána. Jako první se k němu vyjadřoval senátor Jiří Dienstbier mladší, který vyvracel, že by Evropa byla řízena byrokraty. A jako dalšího hosta si ČT pozvala dokumentaristku Kateřinu Turečkovou, která o Maďarsku natočila dokument. „Já jsem tam zažila normalizaci. Absolutně jasnou,“ tvrdí filmařka. Maďarsky neumí, ale s mladými Maďary se prý bez potíží domluvila anglicky.

ČT přinesla zděšení umělkyně, která byla v Maďarsku. A s voliči Orbána jste mluvila? dotázal se Železný. A ona...
Foto: Repro ČT24
Popisek: Dokumentaristka Kateřina Turečková hovoří na ČT24 o Maďarsku a Orbánovi

Téma Maďarska uvedl moderátor už při debatě se senátory. Chtěl po nich vyjádření k tomuto výroku Viktora Orbána, který nedávno Prahu navštívil: „Evropu nebudou řídit byrokraté z Bruselu, ten trend musíme určit my jako členské státy.“ Senátor Dienstbier se začal smát a moderátor se ho zeptal proč. „Protože samozřejmě to je takové klišé, že Evropu řídí nějací byrokraté z Bruselu, Evropu řídí členské státy, protože klíčová rozhodnutí přijímá Evropská rada, kde jsou buď premiéři, nebo ministři, podle toho, čeho se ta rada týká,“ odpověděl mu Jiří Dienstbier mladší. Moderátor mu oponoval, že tohle možná Orbán myslel, že Evropská rada by měla být postavena nad Evropskou komisi. Dienstbier řekl, že už tomu tak je, protože pravidla nakonec schvaluje Evropská rada ve spolupráci s Evropským parlamentem, někdy na návrh Evropské komise. „Bez rozhodnutí Evropské rady a členských států žádné rozhodnutí přijato není,“ tvrdil senátor za ČSSD. A na závěr přidal ještě komentář o „neliberální demokracii a popření evropských hodnot“.

Anketa

BIS varuje před nepřátelským vlivem Ruska. Obáváte se ruského vlivu v ČR?

hlasovalo: 23508 lidí
Maďarsku se věnoval i další segment. V něm česká dokumentaristka Kateřina Turečková seznamovala diváky ČT se svými poznatky z cesty do Maďarska. Z jejího ročního pobytu vznikl film Iluze, který poběží v kinech v rámci jihlavského festivalu dokumentárních filmů v lednu.

Moderátor uvedl, že do Maďarska odjela jako studentka, ale na místě se proměnila ve filmařku, a zeptal se proč. „Já jsem zjistila, že vlastně nemůžu jinak. Že to musím natočit. Protože jsem sama hledala odpovědi na to, co se tam děje.“ Že je v Maďarsku „něco jinak“ prý poznala hned po prvních zkušenostech s lidmi. „Ti lidé se chovají jinak. Chovají se jinak tím způsobem, že například mají o sobě velmi špatné mínění, mají o sobě velmi špatné mínění jako o společnosti, což se samozřejmě vztahuje i na to individuum, takže já jsem šla po tom, co se tam děje, až jsem přišla k tomu politickému systému,“ popsala dokumentaristka své zkušenosti.