ČT varovně vypočítala příznivce Putina v Česku. Havlův muž dodal: Vstřícnost k Rusku znamená válku

31.03.2014 22:12

Reportéři ČT ve svém pondělním pořadu přinesli reportáž o sympatizantech ruského prezidenta Vladimira Putina. V kladném vztahu k Rusku se podle nich setkávají politici z levé i pravé strany politického spektra, kteří obvykle vzhlížejí k silné osobnosti ruského prezidenta a spojuje je i negativní postoj k Evropské unii.

ČT varovně vypočítala příznivce Putina v Česku. Havlův muž dodal: Vstřícnost k Rusku znamená válku
Foto: www.kremlin.ru
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin
reklama

Jako první vzbudil začátkem března rozruch pomník na pražských Olšanech. Byl věnován sovětským „internacionalistům“. Nepříliš srozumitelný termín objasnil známý rusista Milan Dvořák tak, že mezi „internacionalisty“ mohou být řazeni i okupanti z roku 1968.

Odhalení pomníku se zúčastnil i senátor Jaroslav Doubrava. Bývalý člen KSČM ale tento motiv odmítá. „Chtěli jsme připomenout vojáky, kteří v nesmyslných konfliktech ztráceli životy,“ objasnil.

Senátor, aktuálně zastupující regionální hnutí Severočeši.cz, ale nebyl jediným politikem, který se v posledním měsíci, kdy došlo k zásadním událostem na Ukrajině, postavil na stranu zasahujícího Ruska, respektive proti jeho kritikům.

Pořad ČT si můžete pustit ZDE

Poslanec ČSSD Stanislav Huml přiznal, že mu občas běhá mráz po zádech, když pozoruje „příliš velký vliv fašistů v nové ukrajinské vládě“. Ministr průmyslu Jan Mládek rovnou mluvil o tom, že protiruský postoj ohrožuje naše obchodní kontakty s touto zemí, které jsme již jednou lehkovážně ztratili.

Jiní politici ovšem prezentují ještě razantnější názory. Bývalý senátor, a po anabázi u Národních socialistů opět člen ČSSD Jiří Vyvadil, založil Spolek přátel Ruska v České republice. Na demonstraci, kterou svolal na Václavské náměstí, pak na téma anexe Krymu uvedl: „Rusko se vrátilo tam, kde mu to patří. Nechci Sovětský svaz, ale silné Rusko chci.“

Na politickém poli se pohybuje také nově založená strana „Ne Bruselu-Národní demokraté“. Její vedení předalo ruské ambasádě dopis, ve kterém ocenilo nezpochybnitelně pozitivní rolí Ruska v mezinárodních vztazích.

Reportér ČT k tomu uvedl, že od začátku tisíciletí se oslabují antipatie vůči Rusku, které na konci komunismu a v devadesátých letech byly významným společenským postojem.

Posun ve vztazích obou zemí prý výstižně demonstrují dva čeští velvyslanci v Rusku - chartista a někdejší mluvčí prezidenta Havla Luboš Dobrovský velvyslancoval v devadesátých letech, a Vladimír Remek, který na moskevské ambasádě působí nyní. K jeho osobě Česká televize uvedla, že „celá jeho kariéra stojí na československo-sovětském přátelství“.

Základem nových vztahů s Ruskem je podle politologa Josefa Mlejnka zejména lobby obchodníků, která dokázala ovlivnit například i pravicového expremiéra Petra Nečase, jenž v roce 2012 velmi ostře vystoupil proti odsouzeným členkám punkové skupiny Pussy Riot. Mlejnek si rovněž povšiml, že pojítkem sympatizantů Ruska je i silně negativní postoj k Evropské unii.

Bývalý velvyslanec Dobrovský na závěr reportáže varoval, že Rusko každý ústupek Západu vnímá jako jeho slabost, a pokud se bude ruské agresi neustále ustupovat, tak výsledkem může být válka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

18:00 Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

Spisovatel a bývalý senátor Jaromír Štětina na twitteru osočil předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou-…