Časopis přinesl další podrobnosti o tom, co prováděla Jana Nagyová

01.07.2013 11:33

Týdeník Respekt se zabývá kauzou sledování premiérovy manželky vojenskou rozvědkou. Podle zdrojů ze zpravodajského prostředí, které redaktoři oslovili, se takřka jistě nejednalo o první akci, při které šéfka premiérova sekretariátu Jana Nagyová využívala protizákonně vojenské zpravodajství ke svým aktivitám a jeho šéfové jí stejně ilegálně vycházeli vstříc.

Časopis přinesl další podrobnosti o tom, co prováděla Jana Nagyová
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Zadržená Jana Nagyová putuje do vazební věznice

Komunikace mezi Janou Nagyovou a generálem Páleníkem, šéfem vojenského zpravodajství, měla probíhat velmi čile. Jen v kauze sledování premiérovy manželky se mělo jednat o třicet SMS a hovorů. Páleník při nich používal služební šifrovaný telefon, který nelze odposlouchávat, ale neuvědomil si, že Nagyová nemá stejný přístroj a policisté se tedy z jejího telefonu dostanou ke všem hovorům a SMS, které s ní měl.

Například i SMS, při které si Nagyová stěžovala na neprofesionalitu sledovatelů, neboť si jejich činnosti všiml premiérův řidič a vše jí jako své nadřízené ohlásil. Páleník obratem odepsal, že agentům bylo „vytknuto odhalení“.

Páleníkovy rozkazy plnil jeho ochotný podřízený, plukovník Jan Pohůnek. Vyšetřovatelé se domnívají, že jeho motivem byla obyčejná vděčnost. Právě Páleník totiž dlouholetého operativce povýšil do řídící funkce, přičemž nikdo tak úplně nechápal, proč. Bezvýrazný muž totiž neměl na kontě žádný významnější úspěch. Podle detektivů měl být Pohůnek kromě Páleníka jediným, kdo věděl, o co se jedná. Jeho podřízení dostali pouze příkaz sledovat určenou osobu.  

Nemohlo se jednat o první akci

Odborníci na zpravodajství především nevěří, že by se jednalo o první podobnou „partyzánskou“ akci generála Páleníka. Zejména proto, že byla spuštěna pouhých osm dní předtím, než měl opustit velení vojenské kontrarozvědky a již se vědělo, že přechází do čela Správy hmotných rezerv. „Generál Páleník by musel být blázen, kdyby na sklonku své zpravodajské kariéry kývl na zneužití služby. Hrozně by tím riskoval,“ říká jeden ze zdrojů Respektu, obeznámený s vyšetřováním. Podle něj se muselo jednat o dlouhodobou a vyzkoušenou praxi.

„Je těžké připustit, že by sledování Radky Nečasové a dalších dvou lidí byla první černá akce generála Páleníka. Moc se mi nezdá, že by se pustil do sledování premiérovy ženy, aniž by neměl podobnou nezákonnou akci z dřívějška vyzkoušenou,“ říká k tomu i poslanec TOP 09 Václav Kubata, člen sněmovní komise pro kontrolu vojenského zpravodajství.  

Vyšetřovatelé prý podle Respektu spekulují, že zpravodajci měli Nagyové více než rok zajišťovat „kontrarozvědnou ochranu“ jejích schůzek, které hrozily kompromitací- zejména s kontroverzním podnikatelem Ivo Rittigem. Tomu má podle Respektu nasvědčovat i výpověď Páleníkova nástupce Milana Kovandy. Na něj měl mít Páleník dlouhodobý vliv díky společné minulosti v zahraničních misích v Afghanistánu, a i odposlechy Jany Nagyové prý nasvědčují, že Kovanda měl pokračovat a obstarávat její objednávky.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolik let důchodu vám zbyde? Rouček začal počítat. A popsal, co zažil na demonstraci před Strakovkou

20:32 Kolik let důchodu vám zbyde? Rouček začal počítat. A popsal, co zažil na demonstraci před Strakovkou

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Jako nová forma nevolnictví!“ „Šel jsem tam z jednoho jediného důvodu. Abych p…