Část vedení ČSSD chce, aby hejtman Rozbořil odešel

15.10.2015 17:52

Někteří členové vedení sociální demokracie jsou znepokojeni tím, že olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), který čelí obvinění z korupce, nerezignoval na svou funkci. Jeho pozici mají za neudržitelnou a očekávají, že stejně brzy skončí. Další hovoří i o možnosti pozastavit mu členství ve straně. Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka trvá na jeho odchodu.

Část vedení ČSSD chce, aby hejtman Rozbořil odešel
Foto: Daniela Černá
Popisek: Hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil

Sociální demokrat Rozbořil se rozhodl zatím ve funkci zůstat, i když Sobotka dal dnes jasně najevo, že očekává jeho odchod. „Pokud se potvrdí informace o jeho obvinění, očekávám v souladu s politickou kulturou, kterou prosazuje ČSSD, jeho rychlou rezignaci na veřejné a stranické funkce,“ napsal Sobotka dopoledne ČTK.

Poté, co Rozbořil oznámil, že zatím rezignovat nehodlá, Sobotka novinářům v Bruselu svůj postoj zopakoval. „Platí můj názor, že pan hejtman Rozbořil by měl rezignovat na své veřejné funkce, měl by rezignovat eventuálně na své stranické funkce a měl by se věnovat své obhajobě,“ uvedl. „Já jsem připraven se přirozeně s panem Rozbořilem sejít, určitě si chci poslechnout jeho názor, ale nemůže to změnit můj postoj k této věci,“ dodal premiér.

Rozbořil by měl rezignovat, i když je přesvědčen o své nevině

Několik členů vedení strany dnes ČTK řeklo, že Sobotkova výzva byla zcela jasná a Rozbořil měl rezignovat, i když je přesvědčen o své nevině. Situace podle nich poškozuje stranu o to více, že Rozbořil měl být lídrem kandidátky do krajských voleb v příštím roce.

Olomoucký hejtman chce o situaci nejprve jednat se spolustraníky. Podle jednoho ze členů grémia ČSSD by se krajský výkonný výbor měl sejít co nejdříve, ideálně již v pátek, aby se současná situace neprotahovala. Tento sociální demokrat předpokládá, že Rozbořil sám odejde, jakmile svůj pohled na věc vysvětlí spolustraníkům. Pokud by tak neučinil, počítá s tím, že Rozbořilovi krajský výkonný výbor pozastaví členství v ČSSD. Když by byl později očištěn, vrátilo by se mu. Další člen vedení sociální demokracie ČTK řekl, že straničtí lídři by mohli Rozbořila k rezignaci přímo vyzvat.

Rozbořil je v olomoucké korupční kauze jako jediný z obviněných stíhaný na svobodě. Trojice dalších mužů obviněných z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku či z podplácení je ve vazbě. Podle informací ČTK jde o olomouckého šéfa odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje, náměstka ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karla Kadlece a podnikatele Ivana Kyselého, blízkého přítele Ivana Langera.

 

 

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman brutálně rozdráždil chvilkaře, 17. listopadu bude pořádně horko. K Babišovi řekl toto...

21:02 Zeman brutálně rozdráždil chvilkaře, 17. listopadu bude pořádně horko. K Babišovi řekl toto...

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek opět promluvil k českým divákům na TV Barrandov o svých názorech na…