Čechům se v EU dobře nežije. V žebříčku spokojenosti jsou až na 15. místě

28.09.2012 16:03

Nejspokojenější se svým životem jsou v Evropské unii Dánové, ukázaly výsledky dnes zveřejněného průzkumu Eurobarometr. Češi podle nich v žebříčku spokojenosti v tomto směru figurují až na 15. místě 27 členné unii.

Čechům se v EU dobře nežije. V žebříčku spokojenosti jsou až na 15. místě
Foto: vpolomouc.army.cz
Popisek: Vlajka EU
reklama

Lidé, kteří jsou obecně se svým životem velmi spokojení, dávali plus deset bodů, ti spíše spokojení 3,33 bodu. Naopak ti, kteří nejsou vůbec uspokojeni tím, jak žijí, mohli dát minus deset bodů. Spíše nespojení dávali známku minus 3,33 bodu.

U Dánů v průměru součet bodů vystoupal na 7,8 bodu, zatímco průměr v celé unii činil 2,7 bodu. Toto číslo ukazuje, že se situace v očích běžných lidí v pohledu na vlastní život zhoršuje, neboť loni součet dosahoval 3,5 bodu. Češi pak figurují ještě pod unijním průměrem, neboť v průměru dosáhli výsledku 2,3 bodu.

Nejpesimističtější jsou Řekové

Slováci jsou dokonce spokojení s životem ještě o něco méně než Češi, o čemž svědčí pouhých 1,6 bodu a 18. příčka v žebříčku. Vzhledem k tvrdým dopadům hospodářské krize zřejmě nepřekvapí, že nejpesimističtější v hodnocení života jsou letos Řekové, kde index dosáhl minus 1,8 bodu. Jen kousek od nich jsou Bulhaři (- 1,6 bodu), kteří na nejspodnějším patře žebříčku figurovali loni.

Hodnocení života obecně bylo ale jen jedním ze zhruba patnáctky různých kritérií, které experti používali při vytváření takzvaného indexu sociálního klimatu. Tam se započítávala například i spokojenost s cenami, prací, nebo s oblastí, v níž lidé žijí. Nejlépe z toho pak opět vyšlo Dánsko a také Nizozemsko, které shodně dostaly 2,8 bodu z deseti možných. V tomto celkovém indexu pak Čechům patří 13. příčka, když ČR získala - 0,6 bodu. Průměr v celé EU dosahoval - 0,8 bodu. Slovensku zde patří 16. příčka, díky - 1,8 bodu. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem, čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

20:01 To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

Moderátorka Jana Bobošíková tentokrát v pořadu JB Talk internetové XTV přivítala politologa Jana Kub…