Čeká nás omezení svobod za účelem posílení bezpečnosti. Scénárista vyhodnotil následky teroru v Paříži pro Evropu

16.11.2015 22:30 | Zprávy

Podle scenáristy a dramaturga Jana Šterna je svým významem útok v Paříži srovnatelný s útokem na newyorská dvojčata z 11. září 2001. „I když je počet obětí menší než v případě dvojčat, pravděpodobnost dalších útoků na Evropu je daleko větší, než tomu bylo v případě Spojených států,“ myslí si Štern, protože na rozdíl od Ameriky je nynější Evropa prolezlá bojovníky Islámského státu.

Čeká nás omezení svobod za účelem posílení bezpečnosti. Scénárista vyhodnotil následky teroru v Paříži pro Evropu
Foto: Archiv JŠ
Popisek: Jan Štern, dramaturg a publicista

Podle něj si Evropa stejně jako Spojené státy po 11. září bude muset nyní položit otázku, nakolik bude moci za účelem posílení bezpečnosti omezit některé svobody, které si doposud její občané užívali. „Jsou dvě základní lidské potřeby: svoboda a bezpečí. Obojí potřebujeme stejnou měrou, ale zároveň jsou tyto potřeby v protikladu. Když chcete být svobodnější, platíte za to nějakým nebezpečím. Nemůžete mít obojí v maximální míře zároveň,“ cituje filozof Zbygnieva Baumana s tím, že Evropu čeká podobné omezení svobod za účelem posílení bezpečnosti.

Podle scenáristy je prvním a zásadním krokem uzavření hranic schengenského prostoru. „Do Evropy prostě nemohou volně proudit stovky tisíc nebo miliony lidí, jako tomu bylo dosud,“ má Štern jasno a říká, že s tím souvisí zavedení nadnárodní celoevropské policie střežící hranice a justičního systému, který bude na základě evropských zákonů dodržování hranic vynucovat. „Řešení situace dané ohrožením ze strany Islámského státu bude vyžadovat další integraci v rámci EU,“ dodal s tím, že pokud by se to EU nezdařilo, pak se bude muset vydat opačným směrem a nebude mít jinou možnost, než uzavřít hranice na úrovni jednotlivých států.

Celý text k přečtení ZDE.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jzd

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …