Čelíme tu hnoji. Kalousek ve sněmovně řádil

05.12.2019 19:46

Poslanci ve čtvrtek v Poslanecké sněmovně diskutovali o auditu Evropské komise k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se ve svém projevu rozčiloval nad premiérovým laxním přístupem v této věci. „Dnes čelíme mnohem většímu hnoji než v minulosti a premiér říká, že nikdy neodstoupí,“ reagoval rozezleně na slova poslance Jaroslava Foldyny (ČSSD), jenž neváhal připomenout situaci kolem bývalého premiéra Petra Nečase.

Čelíme tu hnoji. Kalousek ve sněmovně řádil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek
reklama

V úvodu sněmovního jednání přišel s faktickou poznámkou Foldyna (ČSSD), aby porovnal situaci současného premiéra s tou kolem bývalého premiéra Petra Nečase. „Také jsem si neuměl představit, že před lety vtrhne k premiérovi komando, nedělejte tady ze sebe svatoušky,“ prohlásil Foldyna.

Miroslav Kalousek však následně Foldynovi připomněl, že tehdy premiér do tří dnů rezignoval. „Ty věci se na Úřadu vlády skutečně děly. A v okamžiku, když praskly, tak ten premiér do tří dnů rezignoval, protože tenkrát ještě platila nějaká politická kultura. Do tří dnů,“ zdůraznil a dodal: „Foldyna připomněl minulost, jak velmi rádi děláte, když nechcete mluvit o budoucnosti, kam bychom měli směřovat především.“

„Dneska čelíme mnohem většímu hnoji a premiér říká, že nikdy neodstúpí, a vy ho v tom držíte. V tom je ten zásadní rozdíl. Víte, kdyby ten premiér dnes odstoupil, tak bych řekl – ano, jsme si kvit. Ale vy naprosto cynicky, vy naprosto cynicky nerespektujete politickou kulturu, která tady platila dvacet let,“ vyčetl koaliční ČSSD.

Následně připojil poznámku k návrhu ODS – ustavit komisi Poslanecké sněmovny, která by hlídala vládu při jednáních o auditu. „Máme samozřejmě služební zákon, ale také platí v našem ústavním systému, že exekutiva se zodpovídá Poslanecké sněmovně. A je pod politickou kontrolou. Ministr má dohlížet na její nestranný výkon působnosti a my dohlížíme na ministry, zda dělají svoji práci pořádně,“ konstatoval Kalousek.

„V okamžiku, kdy je víc než důvodné podezření, že je tady obrovský konflikt zájmů, kdy hlava té exekutivy a jeho úředníci a jeho ministři nepracují pro zájem České republiky, ale pro zájem holdingu Agrofert, pak nezbývá nic jiného Poslanecké sněmovně, než se pokusit ten dohled nad nestranným výkonem působnosti zajistit,“ doplnil předseda poslaneckého klubu TOP 09 s tím, že je to přesně v duchu našeho ústavního systému.

Nevídí důvod, proč by se kvůli tomu měl rušit zákon. Jenom podle jeho slov nesmí Sněmovna rezignovat na svoji kontrolní roli nad vládou, protože tu kontrolní roli z Ústavy má a když ji dělat nechce, tak jednoduše neplní svoji ústavní náplň.

Sněmovna nakonec na návrh předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka schválila bod přerušit do doby, než příslušnou zprávu posoudí její kontrolní výbor, kterému dala čas do konce ledna příštího roku. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

22:40 Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

Nejslavnější český datový vědec Petr Ludwig opustil svůj domovský New York a na první polovinu roku …