Celou dobu jen Nerudová. ČT čelí vyšetřování kvůli manipulaci ve zprávách

09.12.2022 10:12

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání začíná řešit zpravodajství České televize před nadcházejícími volbami prezidenta. Chce vysvětlení, proč u jednoho ze zpravodajských příspěvků pojednávajícím o kandidatuře 12 uchazečů, byla zveřejněna jen fotografie Danuše Nerudové.

Celou dobu jen Nerudová. ČT čelí vyšetřování kvůli manipulaci ve zprávách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání informovala, že v rámci své kompetence žádá Českou televizi o podání vysvětlení, z jakého důvodu byla ke zpravodajskému příspěvku Dokumenty k prezidentské kandidatuře dodalo 12 uchazečů, odvysílaného jako součást zpravodajské relace Zprávy v českém znakovém jazyce, jako obrazový doprovod zvolena fotografie zachycující výhradně jednu z kandidátek na post prezidenta České republiky – Danuši Nerudovou. 

K odvysílání došlo 7. listopadu od 19.50 hodin na ČT2.

„Už dvanáct zájemců o prezidentský post odevzdalo na ministerstvu vnitra potřebné dokumenty. Zda uchazeči o nejvyšší ústavní funkci splnili všechny zákonné povinnosti, bude jasné před koncem měsíce. Úředníci budou kontrolovat hlavně podpisy pod peticemi. Už teď ale vědí, že v některých případech došly dokumenty neúplné. Počet potenciálních kandidátů se ještě zvýší. Někteří totiž využijí úplně poslední dny a dokumenty odevzdají těsně před uzávěrkou. Tedy do úterý 8. listopadu do 16 hodin," zaznělo ve zprávách. 

Po celou dobu čtení a znakování této zprávy byla k vidění skutečně jen tato fotografie Danuše Nerudové.

Veřejnoprávní Česká televize by přitom podle zákona měla velmi dbát na politickou nestrannost. V jeho § 2, odst. 2, písm. a) je jako úkol veřejnoprávního vysílání výslovně uvedeno „poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů“.

Podle Etického kodexu Česká televize například „poskytuje nestranné a nezávislé zpravodajství, informace a komentáře“. Také si musí zakládat na otevřenosti, nestrannosti a nezávislosti.

Výrazná preference jedné z kandidátek v obrázcích reportáže o všech kandidátech je podle RRTV důvodem k zahájení řízení.

Není to poprvé, co je předvolební zpravodajství ČT terčem kritiky. Pravidelně je zpochybňován způsob výběru hostů do předvolebních debat. Zejména poté, co byl v minulých volbách jako podklad pro rozhodování vybrán nikoliv volební model, ale průzkum „volebního potenciálu“.

Před sněmovními volbami 2021 si stěžovala koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků, které moderátor Jakub Železný přes sociální sítě vzkazoval, že patří do politického suterénu pořadu Politické spektrum.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání má coby orgán odpovídající za veškeré televizní a rozhlasové vysílání v zemi mandát k řízení i v otázkách dodržování zákona. Nedávno si u ní například úspěšně stěžovali lidé ze skupiny Zdravé forum, kteří byli dehonestováni v pořadu Newsroom ČT24.

V lednových prezidentských volbách se bude o přízeň voličů ucházet zřejmě devět kandidátů, stejný počet jako v předchozích dvou přímých volbách hlavy státu. Mezi připuštěnými kandidáty nechybí žádný z adeptů favorizovaných předvolebními průzkumy, včetně předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, bývalé rektorky Danuše Nerudové a někdejšího vysokého představitele armády Petra Pavla. Karel Diviš a Karel Janeček, kteří byli vyřazeni pro nedostatečné množství podpisů, se však proti rozhodnutí odvolali a čeká se na verdikt soudu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Josef Středula byl položen dotaz

Odstoupení z vedení ČMKOS

Vážený pane Středulo, uvažujete o odstoupení z vedení ČMKOS a přenechání funkce někomu schopnějšímu? Pod Vaším vedení odbory nevykazují žádnou činnost, která by hájila pracující. Při Vaší nečinnosti jste ani nemohl čekat podporu veřejnosti při kandidatuře na prezidenta. Vyvodíte z toho nějaké důsled...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pomocníci nejmocnějších. Keller po volbách odhalil to nejvážnější

12:14 Pomocníci nejmocnějších. Keller po volbách odhalil to nejvážnější

„Nepolezu na cimbuří vyvěšovat zelené trenýrky,“ ujistil profesor, známý sociolog a bývalý europosla…