Celý svět teď ví, co máte rádi: Karel Gott a Ortel v druhých největších novinách USA! Mluví tam k tomu Jiří Pehe

07.12.2017 11:37

Letošní vyhlášení Českého slavíka se dostalo až na přední stránky vlivného amerického deníku The New York Times, který je dle cirkulace vydání na druhém místě všech amerických novin. V jeho článku je věnována hlavní pozornost Karlu Gottovi a skupině Ortel.

Celý svět teď ví, co máte rádi: Karel Gott a Ortel v druhých největších novinách USA! Mluví tam k tomu Jiří Pehe
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Tomáš Ortel, frontman kapely Ortel.

„Zpěvák z komunistické éry a krajně pravicová metalová kapela na jedné scéně“, uvádí deník pod tímto titulkem článek o letošních slavících. „Téměř osmdesátiletý umělec, nazývaný také zlatým hlasem z Prahy, poprvé převzal ocenění v roce 1964 a letos získal zlatého slavíka již po dvaapadesáté. O pozornost se však musel dělit s metalovou kapelou Ortel, která obsadila i díky svým protimuslimským textům druhé místo v kategorii hudebních skupin.“

Anketa

Hrozí nám pokuta od EU za to, že nepřijímáme uprchlíky podle kvót. A poplatky za každý den, kdy tak nečiníme. Co má nová vláda udělat, pokud nás EU odsoudí?

hlasovalo: 11199 lidí

„Hudební styl Ortelu je na míle vzdálení tomu, s čím už přes půl století dominuje Karel Gott. Nicméně obojí nějakým způsobem představuje výzvu pro obyvatele České republiky, kteří bojují o definování své národní identity,“ píše dále deník s tím, že Gott v 60. letech prožil doslova snový vzestup své pěvecké kariéry a z obyčejného elektrikáře se stal nejoceňovanějším zpěvákem. „Na rozdíl od většiny běžných lidí mohl pravidelně cestovat za hranice země.“

Celý text v angličtině je ZDE.

The New York dále zmiňuje, že „Sinatra z východu“ prodal za svoji dlouhou a úspěšnou hudební kariéru desítky milionů desek po celém světě. „Gottova tvorba je dnes oceňována jako určitá forma expresivní svobody v komunistickém režimu. Ale vedle něj existovali i umělci, kteří se komunistům postavili s větším odhodláním. Mezi jinými například Marta Kubišová, která pro své politické postoje nemohla dlouhá léta vystupovat.“

„Hudební styl Gotta a Kubišové se každopádně zcela odlišují od toho, co svým fanouškům předvádí kontroverzní skupina Ortel, která je známá svými nesmlouvanými postoji vůči muslimům,“ píše americký deník a cituje bývalého poradce prezidenta Havla Jiřího Peheho. „V české společnosti očividně existují jedinci, kteří se obávají muslimů, takže budou příznivě přijímat vlastně cokoli, co jim Ortel naservíruje.“

„Druhé místo pro Ortel přimělo několik umělců, aby vrátili na protest své ceny. Gott samotný říká, že organizátoři soutěže udělali velkou chybu, když nestanovili pravidlo, podle kterého není možné míchat politiku s hudbou. „Po koncertu, na kterém kapela Ortel zpívala o řezání hlav, jsme hovořili s frontmanem Tomášem Ortelem. Jak nám řekl, jeho skupina přišla ve správný čas se správným poselstvím,“ uzavírá The New York Times.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…