Černá žena jako král Richard III. V USA přetočili Shakespeara

09.05.2023 11:38

Je patnácté století a na anglický trůn usedá Richard III. – žena černé pleti s touhou po moci. Právě takto vypadala středověká Anglie dle Shakespearovy historické hry přetvořené americkým režisérem Robertem O'Harou, nominovaným v roce 2021 na cenu Tony za nejlepší divadelní režii, kterou již brzy budou moci zhlédnout diváci americké veřejnoprávní televize PBS. „Hrát krále a královny není jen doménou bílých cis mužů, že?“ má jasno černošský režisér. Diváci si prý budou moci uvědomit „toxickou maskulinitu“.

Černá žena jako král Richard III. V USA přetočili Shakespeara
Foto: Repro Twitter @GPerfPBS
Popisek: V této podobě se Richard III. představí americkým divákům

Anketa

Máme být kromě západních spojenců vděční za osvobození od nacismu i Rudé armádě?

97%
1%
hlasovalo: 28101 lidí
Píše se rok 1483 a na anglický trůn usedá Richard III., a přestože je z jeho vlády známo, že reformoval soudní aparát, podporoval měšťany a poddané či vymezil vlastnická práva, o více než sto let po jeho smrti se však vžil spíše jako absolutní padouch – do takové podoby jej totiž přetvořil William Shakespeare ve své renesanční hře pojmenované po tomto panovníkovi.

Anglický král, který byl posledním králem pocházejícím z rodu Yorků a dva roky po svém nástupu na trůn zemřel v bitvě u Bosworthu, jež se odehrála během války růží, by však zřejmě netipoval, že jej v červenci 2022 vykreslí americký režisér Robert O'Hara ještě svérázněji – v podobě ženy černé pleti.

Právě v této podobě totiž byl Richard III. ztvárněn v Central Parku v červenci 2022, kde jej hrála americká herečka černé pleti Danai Gurirová, známá ze seriálu Živí mrtví či z filmu Black Panther: Wakanda nechť žije. Představení zachycující novou podobu Shakespearovy tragédie si nyní budou moci vychutnat američtí diváci i na svých obrazovkách, a to již 19. května, kdy jim jej přinese americká veřejnoprávní televize PBS.

Podoba Richarda III. v roce 1482 versus jeho dnešní ztvárnění:

Podle veřejnoprávní televize je skutečně o co stát, jelikož kritici z The New York Times již představení ohodnotili velice kladně a Gurirová dle nich v roli Richarda III. podává „neochvějně energický“ a „hlasově strhující“ výkon.

Kromě ženské postavy Richarda III., která dle PBS „využívá svého temného šarmu, aby zakryl svou demontáž vlády a spravedlnosti tím, že manipuluje, unáší a zabíjí všechny, kteří mu stojí v cestě k trůnu“ se inscenace chopili v dalších rolí Ali Strokerová v roli královny Anny, jež je od svých dvou let na invalidním vozíku, holandskou královnu, komunikující znakovou řečí, hraje neslyšící herečka Monique Holtová a Eduarda IV. i Jindřicha VII. hraje Greg Mozgala, postižený mozkovou obrnou. O'Hara tvrdí, že právě tímto obsazením chtěl otevřít konverzaci, že „každý herec může hrát kteroukoli z rolí“.

Gurirová pro server npr.org uvedla, že ji nikdy nenapadlo, že by hrála Richarda III., ale „připadalo jí to správné“ a nakonec prý byla z role nadšená. Je „zajímavé zkoumat ‚toxickou maskulinitu‘ v roli pachatele namísto objektu“.

„Je nějaký jiný zážitek pro diváky, když slyší misogynii v ženském těle? Zdůrazňuje ji to více? Vyostřuje ji, pokud jde o to, jak je groteskní? Já doufám, že ano,“ řekla.

To, že je postava Richarda III. již v předloze vyobrazena s tělesným postižením coby hrbáč s chromou rukou, podle režiséra Roberta O'Haryho, jenž je také Afroameričan, nebylo třeba v nové verzi akcentovat. „Richardova jinakost je v tomto světě jeho černošství,“ míní. Podle Gurirové Richarda III. čeká ve hře „vyrovnávání se s jinakostí ve srovnání se svou rodinou, ve smyslu toho, že není běloch a není férový jako oni“.

Část představení můžete zhlédnout zde:

Režisér dále pravil, že je také zajímavé, když „žena v podstatě mluví s jinou ženou, která hraje muže“. „Je v tom něco docela zajímavého,“ pronesl s tím, že „když vidíte úlevu všech mužů, kteří stojí kolem a nedělají vůbec nic, jenom to tomu člověku umožňují, stává se to v dnešním světě až šokujícím způsobem realistické“.

„Hrát krále a královny není jen doménou bílých cis mužů, že?“ dodal. Shakespeara je podle něj možné „tak trochu roztáhnout a vytáhnout“. „A pořád je to Richard III. A to je to, na co se těšíme, až to lidé uvidí,“ podotkl.

Gurirová také pro server Variety doplnila, že jsme se „s toxickou maskulinitou setkávali vždycky“, což její postava „osvětluje“. „Existují trvalé problémy v tom, jak jsou naše národy vedeny a jak naše politika funguje a jak toxická maskulinita nachází svou cestu ve společnosti, a já doufám, že to osvětluje věci, když to prochází mou bytostí,“ uvedla.

„Bylo zajímavé pochopit, kolik privilegií s tím souvisí. Ženy nemohou vyjadřovat vztek, aniž by za to byly často trestány, zatímco pro muže je to známka síly a moci, když jim je dovoleno v tom vzteku žít. V jednu chvíli při zkouškách jsem si uvědomila: ‚Aha, už to chápu. Richard se baví tím, že se může takhle odvázat a projde mu to.‘ A tak jsem se rozhodla, že to udělám,“ shrnula též.

A jak na nové ztvárnění Shakespearovy klasiky reagují diváci? „Upřímně jsem si myslel, že to byl vtip... Wow. Pravda je v těchto dnech vtipnější než fikce,“ zaznívá pod upoutávku na televizní premiéru představení.

Přicházejí též nápady, že by v podobném duchu mohli hrát bílí herci Nelsona Mandelu, Martina Luthera Kinga, Baracka Obamu či afroamerické otroky v historických filmech.

A na facebooku pak zaznívá, že se lidé těší, až brzy veřejnoprávní televize přijde s další novinkou, v níž by si dle nich měl roli nového britského krále Karla III. střihnout afroamerický herec Samuel L. Jackson který například v minulosti podpořil hnutí Black Lives Matter.

A dorazily i další návrhy na možná budoucí obsazení:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Neutíkáte od problému?

Na vyřešení důchodové reformy jste měli dost času, když jste byli ve vládě, a to i ještě před covidem. Nepřišli jste s ničím a teď o ní nechcete ani s koalicí jednat, ale jak chcete i do budoucna prosadit nějakou zásadní reformu, když už teď se zdají jednání ve slepé uličce? Já mám obavu, že se jako...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Rozhodně nejsem rasistka. Část světa jsem procestovala., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAlena F. , 09.05.2023 13:36:17
Ale reklamy na jídlo i módu v České kotlině ve středu Evropy prezentované černochy podivného hyperaktivního chování mne vpodstatě odpuzují. Nezajímá mne, co a jakým způsobem rádi konzumují a oblékají. A nechápu, proč je nám to tady návodně prezentováno . Budu to respektovat a sledovat teprve až přijedu do jejich domoviny.

|  11 |  0

Další články z rubriky

Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

22:15 Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

Výskyt černého kašle v ČR dosáhl svého dlouholetého maxima. Vedle zvýšeného výskytu černého kašle se…